Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomobil markalarının 2015 mobil kullanım karnesi

Otomobil markalarının websitelerine telefonunuzdan veya tabletinizden girip de hiç aradığınız bilgiyi bulamadığınız oldu mu? Bazen havalı bir flash uygulama, bazen de mobil platformların desteklememesi nedeniyle bunu yaşayanların sayısı hiç de az değil.  Bir İngiliz dijital danışmanlık ve analiz firması olan Sophus3, üşenmemiş tüm araba markalarının web sitelerine farklı mobil cihazlardan erişildiğinde nelerin yanlış gittiğini tespit etmiş. Sonuçlar düşündürücü.

otomobil markalarının websitelerinde mobil cihaz ve bilgisayar performansları

Ziyaretlerin yarıdan çoğu mobil cihazlar üzerinden

2015 yılında otomobil markalarının web sitelerine yapılan ziyaretlerin %51’i ya bir tabletten (%20) ya da bir akıllı telefondan (%31) yapılmış. Klasik masaüstü bilgisayarlardan veya laptoplardan yapılan ziyaretler ise %49 ile daha az.

Tabletler sitede 3 kat daha çok zaman geçiriyor

Üstelik bir araba markasının web sitesini tabletle ziyaret edenler,  akıllı telefonlarıyla veya bilgisayarlarıyla ziyaret edenlerden tam 3 kat daha fazla sitede zaman geçirmişler.

Geniş bir ekrandan son model bir aracı incelemek şüphesiz daha keyifli olabilir, fakat tabletle erişildiğinde bu siteler bugün bile düşük çözünürlüklü veya uygun boyutta olmayan görseller barındırabiliyor.

İncelemenin bir diğer ilginç sonucu da, “daha fazlası için” siteyi tekrar ziyaret edenlerin de büyük oranda akıllı telefon ve tablet kullanıcıları olması.

araba markalarının webssitesi cihaz uyum raporu

Araba markalarının mobil cihazları karşılamadaki eksiklikleri

Avrupa pazarındaki 21 otomobil markası web sitelerinin farklı mobil cihazlarındaki tespit edilen  eksiklikleri şöyle:

1.En fazla ziyaret edilen sayfalar olan otomobil model sayfaları genelde PC’lere göre tasarlanmış, mobil cihazlar ve tabletlerde bu sayfalar zorlanıyor ve PC’lere göre performansları çok daha zayıf.

2.En temel özelliklerden araç konfigüratörleri akıllı telefon ve tabletlerde ya kullanılamamış ya da hata vermiş. Araç konfigüratörü tüm cihazlarda sorunsuz çalışan yalnızca tek bir otomobil markası olmuş.

3.Bir diğer kritik fonksiyon olan yetkili bayi bulucu tüm markalarda sorunsuz bir şekilde çalışmış fakat hiçbir otomobil üreticisinin ziyaretçinin konumunu kullanarak ona en yakın yetkili bayiyi önermediği tespit edilmiş.

4.İletişim formları,test sürüşü talep formları çoğu zaman uzun ve klavyesi olmayan cihazlarla doldurması kolay olacak şekilde tasarlanmamış.

5.Hala birçok otomobil markası, websitelerinde yazıcı çıktısı almak üzere “indirilebilir”  broşürler sunuyor. Ortalama 5 cm’lik ekrana sahip akıllı telefon kullanıcıları burada da tamamen unutulmuş.

Tüm bunlar aslında otomobil üreticilerinin websitelerinde halen mobil cihazlardan ziyade önceliği pc ve laptop’lara verdiğini gösteriyor.

Mobil cihazlar ise giderek daha fazla kullanılıyor. Otomobil alıcılarına tercih ettikleri mobil cihazlarda iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilen araba markalarının kısa sürede önemli bir rekabet avantajına sahip olacakları çok açık.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar