Nisan ayı tReport: Sıfır ve 2.elde en çok satan modeller

Tasit.com’un her ay ilgiyle okunan ve Türkiye’deki araç piyasasını hem sıfır hem de ikinci el tarafta değerlendiren tReport Nisan sayısı çıktı.

2015 yılının ilk 4 ayında Türkiye’de sıfır araç piyasası geçen yıla göre %57’lik bir artış göstermiş bulunuyor. Bu yıl ülkemizde geçen yılın ilk 4 ayına göre neredeyse 2 kat daha fazla otomobil satıldı. Otomobil satışlarındaki artış %49’ken, hafif ticarideki %85,5’luk artış çok dikkat çekici.

Tasit.com’da online araç kiralayın!

2015 Ocak-Nisan döneminde en fazla satılan sıfır otomobil modelleri şöyle oldu:

tReport_Nisan_2015.005

Nisan ayında tam 70.211 sıfır otomobil satışı gerçekleşti. Hafif ticari araçlarda bu rakam 21.391. Nisan’da en çok satılan sıfır otomobil markaları arasında başı Volkswagen çekiyor. Volkswagen’i sırasıyla Renault, Fiat, Ford, Toyota ve Opel takip ediyor. Volkswagen’in hafif ticari satışlarında da hem yılın ilk 4 ayında hem de sadece Nisan ayında üst sıralara çıktığını söyleyelim. Hafif ticari araç satışlarına yoğun şekilde odaklanan Ford ve Fiat’tan hemen sonra geliyor.

tReport_Nisan_2015.011

İkinci el oto satışlarında ise bu ay sürprizler var.  İkinci el de sıklıkla en fazla hareketliliğin olduğu Tofaş, birinciliği Toyota’ya kaptırmış durumda. Ayrıca bu ay BMW ve Mercedes-Benz de ikinci elde oldukça aranan markalar oldular. Nisan ayında en fazla aranan araba markaları Toyota’dan sonra Renault, Volkswagen, BMW ve Mercedes-Benz oldu.

Markaların ikinci eli en güçlü modelleri

tReport_Nisan_2015.012

Nisan ayında ikinci el otomobillerde en çok talep gören model Ford Focus oldu. Focus’u, Volkswagen Passat, Tofaş Şahin, Renault Megane ve Toyota Corolla izliyor.  Opel Astra, Ford Focus, Tofaş Şahin, Renault Megane ve Toyota Corolla da ikinci elde hareketliliği yüksek modeller.

tReport_Nisan_2015.013

Nisan ayında ikinci el hafif ticari araçlarda en çok aranan markalar sıralamasında Volkswagen ‘i ilk sırada görüyoruz. Mitsubishi de büyük bir çıkış yaparak Fiat’ı sollayarak Ford’un hemen ardında, 3. sırayı almış bulunuyor.

tReport_Nisan_2015.015

Nisan ayında üyelerimize şu anda kullandıkları aracın bakım durumunun nasıl olduğunu sorduk. Anketimizi cevaplayan 19.569 kişinin %78’i araçlarının servise ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Bu da dolaşımdaki otomobillerin büyük kısmının servis gerektirdiğine işaret ediyor.

Raporun tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar