Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Metrolar ve trenlerde de yakıt ekonomisi başlıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, 20 km’lik bir metro hattında car enerjisi ile yılda yaklaşık 1 milyon 500 bin Avro’luk tasarruf edileceğini dile getirdi.

İstanbul metrolarında uygulanacak ekonomik sürüş metodu ile normal sürüşe göre yüzde 14’e varan tasarruf sağlanabilecek. Bu yeni sistem şehir içi yolculuklarda önem kazanan metrolarda ciddi tasarruflar sağlıyor.

“Bu uygulama sayesinde tam kapasite çalışan 20 kilometrelik bir metro hattında, cer enerjisinden yılda 1 milyon 500 bin Euro’luk tasarruf sağlanabilecek”

Yapılan analizlerle raylı hatlarda kullanılan araç ağırlığındaki her yüzde 10 artışın enerji tüketimini yüzde 7 ila 8 oranında arttığı görülmüş. Dolayısıyla ilk satın alma maliyeti daha düşük olan ancak 7-8 ton daha ağır olan bir araç, düşünüldüğü gibi daha ucuza mal olmuyor. Lokomotif veya vagon sayısının değiştirilmediği halde mevcut sonuçlara göre %10 oranında tasarruf sağlandığını ve karbondioksit oranın da aynı ölçüde azaldığına dikkati çeken Söylemez, tasarruf oranlarının %14’lere kadar ulaşabileceğini dile getirdi.

1 milyon beşyüzbin avroluk yakıt tasarrufunun bilet geçiş fiyatlarına yansıyıp yansımayacağını şu aşamada kestiremiyoruz.

2020 yılına kadar yaklaşık 10 milyar Avro’luk metro yatırımının yapılacağı İstanbul’da 9-10 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul MetroRail Forumu ve Sergisi düzenlenecek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar