Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Mercedes-Benz Türk, 2013'te neler planlıyor?

Otomotiv sektöründe başta Avrupa’da ve devamında Türkiye’de yaşanan daralmaya rağmen Mercedes satışlarında artış yaşandı. 2012 yılında Mercedes-Benz Türk otobüs ve kamyon pazarında liderliğini sürdürmüş görünüyor.

Mercedes-Benz Türk’te 5000’in üzerinde çalışan bulunuyor, kurulduğu 1968 yılından bu yana ülkemizde 750 milyon avro yatırım yapan şirketin 2012’de yaptığı yatırım miktarı 40 milyon avro. Mercedes bugüne kadar Türkiye’de 65.000 otobüs ve 166.000 adet kamyon üretmiş bulunuyor.

İthalatlarda da Türk Lirası üzerinden işlem yaparak da pazarda öncülük eden Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon ürün grubunda Batı Avrupa’ya önemli ölçüde ihracatlar gerçekleştiriyor.

Otomobil tarafına baktığımızda, 2012 yılında Mercedes-Benz Türk’ün kendi tarihinin en yüksek satış rakamı olan 12.730 adete ulaştığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl bu rakam 12.630 idi. Otomobillerde %54 ile en çok satılan model olan  C serisini, %25 ile E serisi takip ediyor. B, A ve M serileri ise geri kalan dilimde yer alıyorlar.

Hafif ticari araçlar grubunda pazara yeni sunulan Citan modeliyle ürün gamını genişleten Mercedes, satışlarını geçen yıla oranla artırarak 9.234 adete çıkartmış ve pazar payını da %12,5 ‘a yükseltmiş bulunuyor.

Mercedes-Benz Türk, araç alımında kendi finansal hizmetlerini de sağlıyor. Satışı gerçekleşen her iki Mercedes marka araçtan birinde Mercedes finansal hizmetler kullanılmış. 2009 yılında kurulan Mercedes ikinci el şirketi ise bugüne kadar toplam 3.254 adet araç satışı gerçekleştirmiş. Bunların 1002 adedini ise otomobiller oluşturuyor.

Mercedes-Benz Türk yetkilileri, otomobillerin de Türkiye’de üretilmesinin yakın zamanda mümkün görünmediğini ve Türkiye otomotiv pazarını zorlu fakat olumlu bir yıl beklediğini ve özellikle ihracatı artırmayı planladıklarını belirttiler. 2013 yılında Mercedes-Benz Türk, yatırımlarına hemen hemen aynı oranlarda devam etmeyi, yeni teknolojilere ve ar-ge çalışmalarına ayırdığı kaynakları artırmayı ve sosyal sorumluluk projelerine devam etmeyi hedefliyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar