Kurban Bayramı'nda yola çıkmak için en iyi saatler açıklandı

Yandex Navigasyon’un yaptığı araştırmaya göre trafiğe yakalanmadan İstanbul’dan çıkabilmek için ideal rotalar ve yola çıkış saatleri belirlendi.  Bu uzun tatil için vatandaşların 25  Ağustos Cuma günü yola çıkmaları bekleniyor. Yandex, yola çıkacaklara sabah 10.00  veya akşam 21.00 saatlerini öneriyor.

Trafiğin en yoğun olduğu yerler

Yandex, geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nın trafik verilerini inceleyerek bir Bayram Trafiği haritası hazırlamış. Bu haritaya göre trafiğin en yoğun olduğu bölgeler Anadolu yakasında İstanbul çıkışı yönünde E5’te Uzunçayır-Maltepe-Pendik arasında, TEM’de ise Sultanbeyli-Kurtköy arası.  Avrupa yakasında Anadolu yakası yönünde Mahmutbey gişeler ve Yavuz Sultan Selim köprüsü’nün bağlantı yolu olarak belirlenmiş.

Geçen bayram özellikle Avrasya Tünelinin çıkışında yarım saatten fazla süren yoğunluk yaşanmış. Uzunçayır ve Kozyatağı trafikleri de eklenince Pendik’in ortalarına kadar ciddi bir sıkışıklık yaşanmış. Bayramda Uzunçayır-Maltepe arası 43 dakika, Maltepe-Pendik arası ile 34 dakika bekleme süreleri var.

Trafik çilesinden kurtaran alternatif rotalar

Yandex, trafikten kaçmak isteyenlere Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden kuzey çevre otoyoluna bağlanmayı öneriyor. Yandex, bu rotanın Avrupa’dan Anadolu’ya geçecek sürücüleri 2.5 saatlik bir trafikten kurtarabileceği görüşünde.

Anadolu’dan Avrupa’ya geçişlerde ise geçen bayram birinci köprüdeki çalışmalar nedeniyle 1 saatlik bekleme yaşanmıştı. Yandex bu istikamet için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü öneriyor.

Yandex ayrıca Avrasya tüneli’nin trafiği rahatlattığını iddia ediyor.

Uzun yolda hayatınızı kolaylaştıracak şu önerilere de göz atmanızı öneriyoruz.  Herkese şimdiden hayırlı bayramlar ve güvenli yolculuklar diliyoruz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar