Kompakt ve Lüks Otomobiller Daha Çok Satıyor

Alman lüks otomobil üreticilerinin, küçük, kompakt ve pek çok aksesuarla dolu lüks otomobil satışları, bu segmentteki pazar liderlerine rağmen artmaya devam ediyor. Küçük, kompakt sınıfta kullanıcılar bir sonraki otomobillerinin lüks bir araç olması için biraz daha fazla ödemeye razı. Özellikle Avrupa’da BMW, Audi ve Mercedes-Benz,  küçük bütçeli alıcılar arasında da tercih edilmeye başlandı.

Avrupa ile birlikte ülkemizde de yaşanan son 6 yıllık durgunluk döneminde BMW’nin pazar payı %4.2’den %5.1’e, Audi’ninki %4.2’den %5.7’ye, Mercedes-benz’in Pazar payı ise %4.5’tan %5’e çıkmış durumda.  PSA Peugeot, General Motors, Ford gibi markalar ise bu dönemde Pazar paylarından %2 civarında kaybettiler.

BMW, Audi ve Volkswagen daha küçük otomobiller çıkararak pazarda rekabeti yeniden tanımlamış oldular. Bu artışla birlikte tarihte ilk kez BMW’nin MINI’si, Avrupa’da FIAT’ın pazar payını aşmış durumda.

2013 yılının ilk 8 ayında Mercedes A sınıfı hatchback, van tarzı B sınıfı ve CLA 4 kapılı coupé gibi yeni ve küçük otomobillerde %5.5 Pazar payı kazanmış. Mercedes son 6 yılda 4 yeni model çıkardı ve marka önümüzdeki 8 yılda 13 yeni model daha eklemeyi planlıyor. Geçen ay Avrupa’da toplam Pazar %4,9 düşmesine rağmen, Mercedes’in satışları %8,5 arttı.

BMW’nin 3 serisi Avrupa’da en çok satan ilk 5 model arasında ve Ford Fiesta’nın önüne geçmiş durumda.

Audi son 6 yılda model sayısını ikiye katlayarak model varyantlarıyla birlikte 46 adede ulaştırdı. Audi A3 Ağustos ayında Avrupa’da en çok satan 6. modeldi. Opel Corsa ve Peugeot 208, A3’ün gerisinde kaldılar.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar