Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Kadınlar otomobillerine erkeklerden daha fazla para harcıyor

Tasit.com’da ve aralarında Milliyet, Zaman ve Gazete Vatan‘ın da bulunduğu iş ortaklarımızın yayınlarında yapılan milyonlarca aramayı incelediğimizde 2013 yılında yapılan aramalarda, ikinci el otomobil arayan kadın kullanıcılarımızın belli konulara yoğunlaştığını görüyoruz.

Daha önce “Erkeklerin otomobil tercihleri yaşa göre nasıl değişiyor?” haberimizde erkek kullanıcılarımızın yaşlara göre değişen araba tercihlerine değinmiştik. 2013 yılında kadın kullanıcıların yaptığı aramalarda, yaşa göre değişen tercihlerle birlikte renk de önemli bir konu haline geliyor.

20’li yaşlar: Kırmızı olsun, beş lira fazla olsun

18-24 yaş arası kadın kullanıcılar, aramalarında %63 oranla kırmızı otomobilleri tercih ediyorlar. Bu yaş grubundaki kadınların ikinci el bir arabaya ayırabilecekleri bütçe de 28 bin-32 bin TL arasında değişiyor. Aynı yaş grubundaki erkeklerin bütçeleri 20-27 bin TL arasında kalıyordu.  Bu dönemin en popüler araçlarının ise genellikle Nissan ve Volkswagen’in küçük kasalı modelleri ve MINI olduğunu görüyoruz.  Volkswagen 18-24 yaş grubunda hem kadınların hem de erkeklerin tercihleri arasında olan bir marka.

30’lu yaşlar: Mercedes B Serisi, Renk: Klasik Gri veya Beyaz

25-34 yaş aralığındaki kadın kullanıcıların tercihlerinde bir önceki yaş grubuna göre %60 oranla daha büyük kasalı araçlara yönelim göze çarpıyor. Renk tercihleri bu yaş grubunda daha klasik renklerden yana, beyaz ve gri en çok aranan renklerden.  Son dönemlerde özellikle Mercedes B sınıfı araçlara bu yaş grubundan büyük bir ilgi olduğu görülüyor. Volkswagen, Ford ve Renault bu yaş grubunda hem kadınların hem de erkeklerin en çok tercih ettiği markalar olarak karşımıza çıkıyor. 30’lu yaşlarda tercih edilen fiyat aralığı 32-39 bin TL arasında değişiyor. Aynı yaş grubundaki erkeklerin bütçeleri 28-38 bin TL arasında kalıyordu.

Erkeklerin otomobil tercihleri yaşa göre nasıl değişiyor?

40’lı yaşlar: Range Rover

35-44 yaş aralığında bütçelerdeki artış, kasaların da daha da büyümelerine neden oluyor. 40’lı yaşlardaki kadın kullanıcıların en çok aradıkları markalar Range Rover, Nissan, BMW ve Toyota. 40’lı yaşlarda ikinci el otomobile ayrılan bütçe 68 bin TL civarında. Erkeklerse bu yaşlarda 75 bin TL’ye kadar çıkabiliyorlar. Rover ve BMW bu yaş grubunda hem erkeklerin hem kadınların tercihleri arasında yer alıyor.

50’li yaşlar:  Siyah SUV

45-54 yaş grubunda en fazla tercih edilen renk %83’lük bir oranla siyah ve tür olarak da en çok aranan arabalar SUV modeller. 73 bin- 110 bin TL ile en yüksek bütçeye sahip bu yaş grubunun tercihleri Range Rover, Mercedes, Audi ve Volkswagen’den yana.  50’li yaşlardaki kadınlar otomobillerine erkeklerin iki katı daha fazla para harcıyorlar. Bu yaş grubundaki erkeklerin maksimum bütçesi 50 bin TL idi.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar