Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

İyi sürücülükten herkesin anladığı farklı

Eğer bir sürücüye sürüş becerilerine 10 üzerinden kaç vereceğini sorsanız, çok büyük ihtimalle 7 gibi ortalamanın üzerinde bir puan verecektir.

Bunu biz söylemiyoruz, New York Üniversitesi bilim insanları yaptıkları araştırmayla bulmuşlar. İnsanların kendi sürüş becerilerine ortalamanın üzerinde bir puan verdiklerini, fakat hal böyleyken diğerlerinin bu puana katılmayacağını düşündükleri ortaya çıkmış. Yani herhangi bir sürücü, iyi sürücüyüm derken, aslında başkasının kendisini öyle görmediğinden emin.

İyi sürücü olmanın kriteri ne?

“İyi sürücü olmak”, kuralları belirlenmiş, standartları koyulmuş bir kavram olmadığından, herkes bu konuda kendi bireysel tanımına sahip. Yani yavaş ve dikkatli kullanmaya önem veren bir sürücünün iyi şoför algısıyla, daha sportif ve agresif kullanımlardan hoşlanan bir sürücünün iyi şoför algısı birbirinden çok farklı.

Hem sürerim, hem yazarım

Bazı sürücülere göre, hem araba kullanıp hem mesaj yazabilmek onları daha özel ve üstün bir sürücü yapıyor veya dahası, sürüş sırasında mesajlaşmak onları kötü bir sürücü yapmıyor.

Herkes için en iyi şoför kendisi

Tahmin edildiği gibi, ankete katılan herkes kendisinin istisna ve çok yetenekli bir sürücü olduğunu düşünüyor, tabi yalnızca kendi iyi sürüş algısına göre.  Ankete katılanlara göre en önemli sürüş becerileri ise kör noktaları kontrol edebilmek ve dönüş sinyallerini kullanmak olmuş.

Katılımcılara, iyi sürücülüğün yapılmış tanımları verildiğinde bile, kendi tanımlarının daha iyi olduğunu öne sürmüşler. Bu çalışma gösteriyor ki, diğerlerinin iyi sürüş becerisi için farklı standartları olduğunu bilsek de, kendi standartlarımızın onlarınkinden daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

Bu bilgi, tehlikeli sürüş davranışlarının azaltılması için daha yerinde müdahaleler tasarlanmasına yardımcı olabilir.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar