İstanbullunun en fazla tercih ettiği raylı sistem metro

İstanbul’da metrolar ve raylı sistemlerin günlük 1 milyon 600 bin kişi tarafından kullanıldığı açıklandı. Raylı sistemlerin yokluğunda 250 bin aracın daha İstanbul trafiğine çıkışı anlamına geldiği öne sürüldü.

Ana arterlerde gerçekleşen trafik sıkışıklığının boyutları ve dönemler arasında yaşanan farklılıkları ortaya çıkarmak için yapılan ‘İstanbul Trafik Otoritmi’ çalışmasının trafikte geçirilen her 60 dakikanın 40 dakikasının kayıp olduğu sonucunu ortaya koyması ile yeniden sorgulanan İstanbul trafiğinin, yapılması planlanan metro yatırımlarıyla rahatlatılması hedefleniyor.

İstanbul’da kara ulaşımının birinci sırada olduğu görülüyor. Kara ulaşımının ardından raylı sistemler gelirken, deniz ulaşımı son sırada yer alıyor. Metroların İstanbul’da bulunan raylı ulaşım sistemleri arasında en büyük paya sahip olduğunu belirtilirken, %14’lük oran ile metrolar İstanbullular’ın en fazla tercih ettiği raylı sistem olarak belirlenmiş.

Yoğun trafiğin hakim olduğu İstanbul’da raylı sistemlerin trafiği rahatlatacağı bir gerçek. Dünya geneline bakıldığında Londra’da metro ve raylı sistemler günde 3 milyon 500 bin kişi tarafından kullanılırken, Paris’te bu rakam 4 milyon 500 bin, Tokyo’da ise 8 milyon 700 bin.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar