Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

İstanbul'da en çok bu bölgelerde kaza oluyor

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin verilerine göre 2013 yılında 854 bin maddi hasarlı trafik kazası gerçekleşti. Bu rakam bir önceki yıla göre %11,3 daha düşük.

Gerçekleşen tüm kazaların %34’ü İstanbul’dayken, kazaların en çok gerçekleştiği diğer iller sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli oldu. En az kazanın gerçekleştiği iller ise başta Ardahan, sonra da Tunceli, Hakkari, Kilis ve Bayburt oldu.

Araç sayıları dikkate alınarak çıkarılan kaza yoğunluğu haritasında İstanbul’u bile %9,15’lik oranıyla sollayan il Kocaeli oldu. Kocaeli’nden sonra %6,22 ile İstanbul, %6,22 ile Ankara geliyor. Hasar yoğunluğu en düşük iller başta Kilis, Kilis’in ardından Burdur, Şanlıurfa, Ardahan ve Niğde oldular.

İstanbul’da en fazla kazanın gerçekleştiği yerler

2013’te İstanbul içinde en fazla kaza Ümraniye’de (%6) gerçekleşmiş. Bağcılar, Kadıköy, Küçükçekmece, Bahçelievler ve Ataşehir Ümraniye’yi takip ediyor.

İş günlerinde daha çok kaza oluyor

2013 yılında iş günlerinde günlük ortalama 2.468 kaza olurken, tatil günlerinde ortalama 2.039 kaza gerçekleşti.

En çok kaza Pazartesi öğle arasında

Pazartesiden sonra en çok kazanın gerçekleştiği gün Cuma oldu. Saat dilimi olarak öğle arasından sonraki en çok kazanın olduğu saatler 14:00-15:00 ve 15:00-16:00 arası olarak belirlenmiş. İstanbul’da kazaların en az olduğu saat ise gece yarısı. Her bin kazadan yalnızca 7 si gece 3 ile sabah 6 arasında meydana geliyor.

En fazla kazayı 31-35 yaş grubu yapıyor

Türkiye’de otomobil sahip olma yaşının 28 olduğu düşünülürse tablo biraz karamsarlaşıyor. Bu grubu 26-30 ve 36-40 yaş grubu izliyor. En az kaza yapanlar ise 56 yaş ve üstü sürücüler.

En sık görülen kaza türleri

Kaza tespit tutanağı verilerine göre en sık karşılaşılan kazalar park halindeki araçlarla gerçekleşiyor. Her 100 kazadan 21’i park halinde gerçekleşiyor. Öndeki araca arkadan çarpma %15’lik oranıyla ikinci en sık karşılaşılan kaza senaryosu. En sık görülen 3. kaza türü ise %9 ile tali yoldan ana yola çıkan araçların neden olduğu kazalar.

Şirketler hasar masraflarına itiraz etmiyor

Kazaya karışan kusur oranları ilgili sigorta şirketlerince belirleniyor, anlaşmazlık durumunda ise komisyon tarafından sonuçlandırılıyor. Şirketler 2013 yılında sigorta şirketleriyle %88,11 oranında hasar konusunda aynı fikirde olmuşlar ve kazaların yalnızca %11,89 ‘u komisyon tarafından sonuçlandırılmış.

2012 yılında en çok hangi nedenlerle kaza olduğunu da şuradan görebilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar