İstanbul, Trafik Yoğunluğunda Avrupa'da 2. Sırada

Dünyanın önde gelen sigorta şirketi olan Generali Sigorta, zorunlu trafik sigortasını araştırmış ve Avrupa’da ki sürücülere göre en az trafik sigortasını, Türk sürücülerin ödediğini belirtmişti.

Generali Sigorta, son günlerde trafik yoğunluk profiliyle olası risklere karşı sürücüleri uyarıyor. Generali Sigorta Araştırma Merkezi’nin (GAM) bir araya getirdiği araştırma verileri ilginç detayları ortaya çıkarıyor.

İstanbul, Moskova’dan sonra Avrupa’nın trafikte en çok zaman geçiren kentleri arasında ikinci durumda yer alıyor. Generali’ nin, Türkiye ve Avrupa’da yapılan araştırmalar sonucunda Moskova %65 yoğunlukla birinci, İstanbul %57 yoğunlukla ikinci sırada bulunuyor. Generali Sigorta, İstanbul’da yaşanan trafik artışının önemli unsurları arasında, son yıllarda otomobil satışlarına olan ilginin artması olduğunu belirtiyor.

Peki, trafikteki yoğunluk ne zaman artıyor?

İstanbul’da sabah %81 olan trafik yoğunluğu, akşamları %127’yi buluyor. Haftalık olarak ele alındığında bu oranlar Pazartesi günleri sabah, Cuma günleri akşam saatlerinde trafik yoğunluğu zirve yapıyor. Trafik yoğunluğunun en yüksek olduğu zamanlarda trafikte bekleme süresinin 64 dakikaya ulaştığı görülüyor. Günde ortalama 30 dakika sürdüğü düşünülen ev ve iş arası trafikte yaşanan yoğunluk, ortalama yıllık 118 saatlik bir gecikme yaratıyor.

Trafikte, kişi başına düşen araç sayısı arttı.

Trafikte günün önemli bir zamanını geçirildiğini hatırlatan Generali, yaptığı araştırmalar neticesinde; 2003 yılında Türkiye’de 1000 kişiye 95 araç düşerken, son 10 yılda görülen büyümeyle birlikte 2013 yılının verilerine göre 1000 kişiye 164 araç düştüğünü belirtiyor. Zorunlu trafik sigortası sahibi olmayan kesimin % 7, kasko sahiplerinin % 63 gibi çok düşük oranda olduğunu da belirten Generali Sigorta, Türkiye’de, ‘‘sigortalı olma’’ bilincini yaptığı çalışmalarla arttırmaya çalışıyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar