İstanbul Trafiğinde Yolculuk Süreleri Bir Yılda Nasıl Değişti?

İstanbul trafiğini kime sorsanız, giderek daha da sıkıştığını söyleyecektir.  Yandex son çalışmasıyla önceki yılın ve bu yılın Ekim ayında,  yolların durumunu inceleyerek trafiğin nasıl değiştini verilerle ortaya koymuş ve trafiğin gerçekten giderek daha fazla sıkıştığını kanıtlamış.

Sabahları yoğunluk artışı akşamdan daha fazla

Kenar semtleri merkezlere bağlayan önemli cadde ve sokaklardan arabayla geçiş sürelerine bakılarak, yoğunluğun nasıl değiştiği incelenmiş. 2013 Ekim ayındaki aynı yolu geçiş süreleri, bir önceki yıla göre artmış.  Araştırmanın sonuçlarına göre sabah saatlerindeki artış, akşam saatlerindeki artıştan daha fazla.  Trafik sıkışıklığı sabah 08.00 ile 10.00 saatleri arasında geçen yıla göre %17 artarken, akşam trafiği 18.00-20.00 saatleri arasında %12 artmış.

Trafik sabah nerede, akşam nerede en sıkışık?

Hem Avrupa hem de Anadolu yakasında trafiğin en yoğun olduğu yerler Boğaziçi köprüsü civarı olarak belirlenmiş. Sabahları trafiğin en sıkışık olduğu yerler Anadolu yakasında, ortalama ilerleme hızının saatte 5 km olduğu Uzunçayır kavşağı ile Altunizade arası olurken, Avrupa yakasında ise saatte 8 km hızla bir nebze daha hızlı ilerlenebilen Barbaros Kavşağı ile Ortaköy Viyadüğü arası olmuş.

Akşam saatlerinde ise Anadolu yakası daha sakin görünüyor. Avrupa yakasında ise akşamları en sıkışık yerler, Okmeydanı kavşağı ile Barbaros Kavşağı arası, Büyükdere Caddesi İş Kuleleri ile Barbaros Kavşağı arası, Aksaray Tramvay Durağı ile Kennedy Caddesi arası ve E5’in Vatan Caddesi Kavşağı’ndan Merter Kavşağı’na kadar olan kesiti olarak tespit edilmiş.

Sıkışma yavaş yavaş büyüyor

Çalışmaya ek olarak, İstanbul trafiğini bu yılın Eylül ve Ekim aylarında da inceleyen Yandex, bu iki ayda trafiğin hemen hemen aynı düzeyde kaldığını söylüyor. Bu da artışın zaman içerisinde yavaş yavaş yığılarak oluştuğunu gösteriyor. Bir yıl arayla aynı yoldan geçiş sürelerine bakıldığında sabahları süreler daha fazla uzuyor gözükürken, bu iki ayda akşam trafiği daha yoğun ve karmaşık olarak gözüküyor.

Yağış, durumu daha da kötüleştiriyor

Yoğunluğun 10 üzerinden ortalama 4.5 olduğu İstanbul’da, yoğun yağış olan günler ise bu oran 6.2 lere, akşam saatlerindeyse 9’a kadar çıkmış.

Çalışmanın tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar