İstanbul'daki Yoğun Dur-Kalk Dünyanın Hiçbir Yerinde Yok

Tomtom ve Castrol Trafikte Dur-Kalk Etkisini araştıracak haberimizle daha önce navigasyon markası TomTom ve Castrol’un trafikte dur-kalk endeksi oluşturacağını duyurmuştuk.  Bu endeksin açıklanan yeni sonuçlarına göre İstanbul, sürücü başına yıllık 31 bin adeti aşan dur-kalk dünya genelindeki 50 şehir içinde zirvede yer aldı. İstanbul’u takip eden diğer şehirler ise Meksiko ve Moskova oldu.

Dünya çapında büyük metropolleri içeren araştırmanın sonuçlarına göre İstanbul’daki sürücülerin,  listenin en sonunda yer alan Rotterdam şehrindeki sürücülere göre yılda 24 bin kez daha fazla dur-kalk yaptığı ortaya çıktı. Araştırmada yer alan önemli diğer şehirlerden biri olan Pekin’de yıllık 28 bin 200 adet, Londra’da 21 bin adet,  New York’ta 15 bin 480 adet ve Sidney’de ise 13 bin 200 adetlik sürücü başına dur-kalk ortalaması olduğu tespit edildi.

Peki Normali ne?

Yoğun şekilde dur-kalk yapmanın otomobillerin motorları üzerinde mikroskobik yıpranmalar yaratabiliyor. Bu durum sürekli olduğundaysa motor yıpranması ciddi seviyelere ulaşabiliyor.  Castrol’ün araştırmalarına göre normal bir sürücünün yılda 18 bin adete kadar dur-kalk yapabileceği belirtiliyor.

Çalışma süresince bir bölge ve zaman aralığı içerisindeki tüm araç ve yolculuklardan alınan veriler TomTom tarafından toplanarak; toplam kat edilen mesafe ve toplam yapılan dur-kalk sayısı hesaplanmış ve her bölgede kat edilen km başına ortalama dur-kalk sayısı elde edilmiş.

Castrol, “Yeşil”, “Kehribar” ve “Kırmızı” kodlarıyla üç işaret seviyesi belirlemiş: Kehribar ve Kırmızı işaretler, motora ciddi sorunlar bindirmesi muhtemel olan çok yoğun dur-kalk sayısına sahip olan sürücüleri uyarıyor. Bu işaretler, dur-kalk sebepli yıpranmalara karşı sürücüleri gerekli önlemleri almaları ve motorlarını her çalıştırdıklarında korumaları için harekete geçirmeyi amaçlıyor. 8 bin ile 18 bin dur kalk arasını kapsayan uyarı renkleri, 31 bini bulan İstanbul’daki dur-kalk sayısının çok çok altında kalıyor. Bu da İstanbul trafiğindeki her aracın motoru yoğun dur-kalk nedeniyle risk altında olduğunu gösteriyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar