Hyundai-Kia Son 8 Yılın En Düşük Büyümesini Bekliyor

Hyundai- Kia yoğunlaşan rekabetçi şartlar nedeniyle 2014 yılı için son 8 yılın en düşük satış artışını öngördüklerini açıkladılar. 2013 yılında 7.56 milyon araç satışı gerçekleştirerek 7.41 milyon olan hedeflerini aştıklarını ve 2014’te bu rakamı toplamda %4 daha artırmak istediklerini söylüyor her iki markanın da yönetim kurulu başkanı olan Chung Mong Koo.

Hyundai ve Kia, global ekonominin düşük büyüme çağına girdiği ve otomotiv sektöründe rekabetin daha da yoğunlaştığı bu dönemde araçların güvenlik ve teknolojilerine yatırım yapacaklar. Markanın Çin’den sonraki en büyük pazarı olan Amerika’da kısa süre önce kaybedilen pazar payının etkisiyle yönetim değişikliği yapıldı. Bu arada yakıt tüketim değerleri ile ilgili yanlış açıklamalar nedeniyle Amerika’da her iki markaya karşı son dönemde açılan davalar da hem marka imajı adına hem de ekonomik olarak zorlayıcı oldu. İki marka bu davalar nedeniyle toplamda 395 milyon dolar tazminat ödeyecekler.

Bu yıl talihsizlikler iki markanın da peşini bırakmadı. Markaların 2013 yılında rekor sayıda geri çağırdıkları araçlardan sonra Güney Kore’de markanın teknoloji bölümü başkanı, bu alandaki iki yönetici ile birlikte Kasım ayında istifa etmişti. Satışların en yüksek olduğu bölge ise Çin oldu.

Hyundai ve Kia’nın 2014 büyüme tahminleri geçen yıl %6.2 olarak açıklanmıştı. Hyundai bünyesindeki araştırma firması- kore otomotiv Araştırma Enstitüsü-, tüm dünyada otomotiv endüstrisinin 2014 yılında %4.2 büyüyeceğini öngörüyor.

Bu yıl beklenen yeni modellerin yanı sıra, Hyundai Sonata sedanın yeni neslini, Kia ise Yeni Sorento SUV’unu çıkaracak.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar