Hyundai 25.yılında her zamankinden daha güçlü

2015 yılı Hyundai Assan için nasıl geçti? Hyundai Assan Genel Müdürü Sayın Önder Göker, 2015 yılını değerlendirdi. 2016 yılı için de otomotiv sektöründe olabilecekler için öngörülerde bulundu.

Zorluklara rağmen otomotiv yükselişte

“Yaşanan siyasi belirsizlikler, her iki seçim süreçleri ve ülkemizin yaşadığı sürekli değişken bir gündeme rağmen Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2015 yılı on bir ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30,8 artarak 811.844 adet olarak gerçekleşti.

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker

Aralık ayındaki kampanyaların ve uygun ödeme koşullarının etkili olacağını öngörerek bu senenin 950-975 bin adetlerde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.”

Hyundai’da perakende satışların payı %70’ye ulaştı

“2015 yılı Hyundai Assan için de son derece pozitif geçti. Ocak-Kasım döneminde 43.986 adet satış gerçekleştirdik. Toplam pazarda yüzde 5.5’luk pay elde ettik. Bu doğrultuda beşinci sırada yer alıyoruz. Binek pazarındaysa 42.520 adetlik satışla yüzde 7’lik paya sahibiz ve üçüncü sırada yer alıyoruz.”

Hyundai i10’nin pazar payı %75

“Ürünlerimiz arasında genel bir değerlendirme yapmak gerekirse; Hyundai i10 modelimizin 2.642 adetlik satışla segmentinde yüzde 75’lik bir pazar payının olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye ve Avrupa pazarlarında en çok satış yapılan segmentler B ve C segmentleri olarak öne çıkıyor. Bu doğrultuda Hyundai i20 modelimiz, hem iç pazar hem de ihracat pazarlarında önemli bir yere sahip. Tasarımı, konforu, Türk işçisinin emeğiyle ulaşılan üstün kalitesi, performansı, düşük yakıt tüketimi ve zengin donanımıyla i20 vazgeçilmeyen bir seçenek. Bunu zaten ulaştığı satış rakamlarıyla da kanıtlıyor.”

Hyundai modellerinin 2015 başarıları

Hyundai i10, Hyundai i20 ve Hyundai i30
“2014 yılının Kasım ayında satışa sunduğumuz ve B segmentinde önemli satış adetlerine ulaştığımız Yeni Hyundai i20 modelimiz, yılın 11 ayında 18.393 adet satarak yüzde 17’lik bir pay elde etti ve segmentinde ilk 3’teki yerini korudu. Türk tüketicisinin beğeniyle karşıladığı bu yeni modelimiz aynı zamanda ihracatta da oldukça başarılı bir tablo çiziyor.

Türkiye’deki satışların yüzde 25’ine sahip olan C1 sedan segmentindeyse yüzde 13’lük pay ile Hyundai Accent Blue modelimiz 11.184 adetlik satışa ulaştı.

Eylül ayında satışına başladığımız SUV C segmentinin yeni modeli Hyundai Tucson ise 2.288 adetlik satışla yüzde 4 pazar payı elde etti. Aynı zamanda Tucson’a yerini bırakan ix35 modelimiz ise 2.741 adet satışa ulaştı ve bu segmentte Hyundai ‘nin pazar payı yüzde 9’a ulaştı.”

40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleşti

“Hyundai Assan olarak her zamankinden daha güçlüyüz ve Türk otomotiv endüstrisinin gerçek anlamda yükselen yıldızı konumundayız. Avrupa’dan i10 ve özellikle i20 modelimize gelen yoğun talep sayesinde bu yıl planladığımız üretim rakamı olan 200 bin adedin oldukça üstüne çıkacağız. Yıl sonunda en az 195 bin adet aracımızı da öncelikle Avrupa pazarları olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihraç etmiş olacağız.

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker

Hyundai Assan, yarattığı istihdamı, yüksek katma değere sahip üretimi ve ihracat geliri ile Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor. Önümüzdeki dönemler için planladığımız çalışmalar sonucunda daha da büyümeyi ve Türkiye’ye destek sağlamaya yıllarca devam etmek istiyoruz.”

 2016 Tahminleri ve Hyundai Yenilikleri

“Sizlerin de takip ettiği gibi tüm dünyanın merakla beklediği karar açıklandı. ABD Merkez Bankası (FED) yüzde 0-0,25 aralığındaki politika faizlerini yüzde 0,25’e yükseltti. FED böylelikle 10 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmiş oldu. Aslında piyasalardaki genel beklenti de FED’in faizleri 0,25 artıracağı çekeceği yönündeydi. Çünkü mevcut koşullar sadece kademeli faiz artışına müsade ediyordu. Bu sebeple enflasyonun orta vadede yüzde 2’ye yükselmesini öngörebiliriz.

Faiz artışının piyasalar üzerinde iki olumlu etkisi olabilir. Birincisi piyasalar üzerinde artan korkunun baskısı ve belirsizlik durumu ortadan kalktı olarak söylenebiliri. İkincisi ise bu kaos ortamından sonra 25 baz puan artış yapan FED, makroekonomik dinamiklerde iyileşme olmadan başka bir adım atmayacak gibi görünüyor.”

“Uzun vadede neler olacak bekleyip görmek gerekli”

Bu doğrultuda, dolar kurunda  değişkenlik ve hisse senedi piyasalarında satışlar şeklinde olabilir. FED kararından hemen sonra özellikle dolar kurunda önemli bir gerileme yaşandı. Piyasalar bir müddet rahatlayabilir ama uzun vadede neler olacak bekleyip görmek gerekli.

Negatif bir düşünce içinde olmaya gerek yok ama ülke olarak bu gelişmelere nasıl bir tepki vereceğiz hep beraber görmemiz gerekiyor.

2016 yılında otomotiv satış rakamları tahminleri

Bu ekonomik gelişmeler ışığında, 2016 yılı bu yıla benzer bir tablo oluşturacaktır.  Makro ekonomik istikrar devam ettiği sürece, özellikle otomotiv sektörünün hareketli bir yıl geçireceğini söyleyebiliriz.  Ayrıca FED kararından sonra Çin ekonomisindeki gelişmeler ve gelişmekte olan ülkelere etkisi, Avrupa pazarındaki olumlu gelişim ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla parasal genişlemeye devam etme kararı, jeopolitik gelişmeler, TCMB’nin enflasyonla mücadele kararlılığı, cari işlemler açığındaki gelişim, yapısal reformlara ait atılacak adımlar, ekonomik aktivitenin gelişimi ve büyüme hızı önümüzdeki yıl etkili olacaktır. Bu bağlamda bir tahminde bulunacak olursak pazarın 900-950 bin civarında yılı kapatacağını tahmin ediyoruz.

SUV kasa Hyundai i20 Active Şubat’ta satışta

Hyundai i20 Active, crossover suv kasaya sahip

Hyundai i20 Active, crossover kasaya sahip

“2016 yılında da Hyundai olarak model bazında yeniliklerimiz olacak. Hyundai model yelpazesinin Türkiye’de en çok tercih edilen otomobili olan Hyundai i20’nin, crossover gövde tipine sahip olan Active versiyonunu Şubat ayında satmaya başlayacağız. Bu modelimizin eklenmesiyle birlikte fabrikamız bu yıl toplam 226 bin adetlik üretime ulaşacak ve i20 ailesindeki model sayımız 3’e çıkacak.”

Yeni Hyundai Elantra ve yeni Hyundai i10

“Şubat ayı ortasından ayından itibaren de Yeni Elantra modelimizi, benzinli ve dizel motor seçenekleriyle beraber manuel ve DCT şanzımanla satışa sunacağız. Bu aracımızın haricinde donanımında ve tasarımında yenilikler ve geliştirmeler yaptığımız Yeni i10 modelimizin satışına Eylül ayında başlayacağız.”

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar