Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Head-up Display (HUD) Göz hizası sanal göstergeler ne kadar sağlıklı?

Otomobillerden çok uçaklara ait gibi duran bu teknolojinin aile arabalarına gelmesi çok yakın. İlk olarak general Motors tarafından 1988 yılında tanıtılan HUD teknolojisi, bugün BMW,Mercedes-Benz ve Audi markalarının bazı modellerinde kullanılıyor.

Araştırma firması IHS’nin raporuna göre otomotiv firmalarının güvenliğe daha fazla önem vermesiyle birlikte HUD satışları da fırlamış durumda. Fakat üreticilerin bu yeni teknolojinin sürücülerin dikkatini dağıtma riskine karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

HUD head up display arayüzler bilgileri ön cama yansıtıyor

HUD arayüzler bilgileri ön cama yansıtıyor

Aracın ön camına ışığın projekte edilmesiyle oluşan ve sürücülerin dikkatini dağıtmamak için yansıtılacağı yüksekliğe önem verilen göstergenin bulunduğu araçların Dünya’daki satışı geçen yıl 1.2 milyonken, 2020’de bu rakamın 9.1 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

BMW i8 head up display ile ön cam dokunmatik ekrana dönüşüyor

BMW i8 head up display ile ön cam dokunmatik ekrana dönüşüyor

Eğer bir aracın GPS verileri, ön cama yansıtılırsa, hız sınırı gibi sürüş bilgileri, kör nokta uyarıları çok daha rahat algılanarak konforlu ve verimli bir sürüş deneyimi sunulabilir. Ayrıca HUD teknolojileri, akıllı telefonlarla da entegre çalışabiliyor, yani çok yakında arabanızın ön camından sms lerinizi okuyabilir, lastik basıncınızı görebilir veya çalan parçanın bilgilerini görebiliyor olabiliriz.

Head up display ve akıllı telefon entegrasyonuyla ön camınız telefonunuzun ekranına dönüşebilir

Head up display ve akıllı telefon entegrasyonuyla ön camınız telefonunuzun ekranına dönüşebilir

Sürücünün gözünü yoldan ayırmadan hayati verileri almasını sağlayan ve kullananlarda kısa sürede bağımlılık yapan HUD teknolojisini kullanan otomobillerin bu yıl sonunda 1.3 milyon adet satışa ulaşması bekleniyor. 2012’de otomobillerin yalnızca %2 sinde bulunan teknolojinin, 2020’de %9 a ulaşması bekleniyor.

Ön camın bu teknolojilerle uyumlu olarak üretilmesinden ziyade, bu sistemin entegre edilebildiği  ayarlanabilen panellerle sunulmasıyla daha da yaygınlaşacağı düşünülüyor. Bu tür ayarlanabilen paneller Peugeot 5008 ve 3008 de kullanılmaya başlandı bile.  OEM olarak da sağlanmasıyla HUD teknolojisini kısa bir süre sonra C segmentindeki küçük aile otomobillerinde de kullanabiliyor olacağız. Garmin gibi markalar çoktan kendi portatif head up display’lerini çıkardılar.

Tıpkı facebook’a bağlanan otomobil panellerinde olduğu gibi, ön camda gösterilmesi planlanan bilgilerin yine de gereğinden fazla olması sürücünün dikkatini dağıtabilir. Hayatı kolaylaştıran yeni teknolojilerden maksimumda yararlanabilmek için üreticilerin bu konuya özellikle önem vereceklerine inanıyoruz.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar