Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Hatalıysam Aramızda Kalsın

Shell, 2014’ün Kasım ve Aralık aylarında Anadolu’da 11 ili gezerek sürücüleri yakıt tasarrufuna davet ettiği Shell Fuel Save turu düzenlemişti. Kamyon ve tır şoförleriyle yapılan görüşmelerin sonuçları oldukça ilginç.

Çoğu kamyon veya tır sahibi olan 2000 kadar sürücü ile bire bir yapılan görüşmelerde sürücüler yakıt tasarrufu ve yol güvenliği konularında bilgilendirilirken, sürücülerden de bilgi toplanmış.

Kamyon ve tır şoförleri yakıt tasarrufu için ne yapıyor?

Sürücülerin %39’u “ fazla gazlamam, hızlı kullanmam” derken, %21’i “pencereleri kapalı tutar, klimayı az kullanırım” demiş. “Tasarruf ettiren yakıt kullanırım” diyenlerin oranı %15’ken, “Gereksiz yük taşımam” diyenler %11, “yolculuk planlaması yaparım” diyenler %8 ve” brandamı sabitlerim” diyenlerin oranı ise %6 olmuş.

Yolda uykusu gelen tır şoförlerinin ilk tepkisi..

Sürücülerin çoğu (%45) günde 4-9 saat arası araç kullandıklarını söylemişler. Fakat günde 15 saat ve üzeri araç kullanan da %10’luk bir kesim var. Yolda uyumak uzun yolda en tehlikeli konulardan biri ve sürücülere yolda uyku geldiğinde ilk yaptıkları şey de sorulmuş.  Sürücülerin %45’i en yakın yerde aracı durdurup uyuyacağını belirtirken, %31’i uyumak çin ilk dinlenme tesisini seçeceğini söylemiş. Gideceği yere kadar devam edenlerin oranı %14 iken, çay kahve içip yola devam edeceğini söyleyen de %10’luk bir kesim var.

Uzun yol sürücüleri telefon konusunda bilinçli

Sürüş sırasında telefonla konuşmak, dev araçlar söz konusu olduğunda daha da tehlikeli bir hale geliyor.  Kamyon sürücülerinin %56’sı akıllı bir telefon kullanıyor. Uzun yol şoförlerinin sadece %18’i sürüş sırasında telefonla görüştüğünü söylemiş. Telefonla konuşanların yarısı kulaklık ile konuştuğunu  %22’si ise aracı sağa çekerek konuştuğunu söylemiş.

İşte en sık rastlanan kamyon arkası yazılar

Etkinliğe katılan sürücülerin yalnızca %6’sı kamyon arkası yazılar kullanıyor. En sık rastlananlar ise şöyle:

Kamyon çeker 10 ton gönlüm çeker Paris Hilton !!!

Gözlerinin hastasıyım yolların ustasıyım.

Dikkatimizi çekmez kimse biz dikkat ederiz işimize gelirse !!!

Hatalıysam aramızda kalsın.

Ağlıyorsun yine hangi mevsimin yağmurusun?

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar