Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Hafif ticaride Ford, otomobilde Renault!

Geçtiğimiz günlerde 2012 yılında Ocak-Kasım aylarında hangi otomobillerin ne kadar satıldığını anlatan bir haber hazırlamıştık. 2012 yılının tamamı için de bu bilgiler açıklanmış bulunuyor. Otomobil ve hafif ticari olarak ayırdığımızda en çok satılan otomobil markasının Renault, en çok hafif ticari satışı gerçekleştiren markanınsa Ford olduğunu görüyoruz. Ayrıca 2012 yılında tam 184 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşmiş bulunuyor.

En çok satılan markaların sıralaması, Ocak-Kasım dönemiyle neredeyse aynı. Sıralamada değişen tek şey Peugeot’nun Dacia’nın  önüne geçmiş olması.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 864.439’dan 777.761 ‘e gerileyerek %10,03 azalmış bulunuyor. Sadece otomobilde ise 593.519 adetten 556.280 adete %6,27 lik bir düşüş var.

Tüm motor hacimlerindeki otomobillerde düşüş olmasına rağmen en yüksek düşüş %31,6 ve %51,3 ile 1600-2000 cc ve 2000 cc üzeri otomobillerde yaşandı.

2012 yılında 85kW altı toplam 184 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşmiş bulunuyor.

Otomobil satışlarının %84.9’u vergi oranları görece daha düşük olan A,B ve C segmentlerindeki araçlardan oluşuyor. C segmenti %51,4 ile en yüksek satış payına sahip. Kasa tiplerine göre en çok tercih edilen otomobiller ise Sedan otomobiller olarak açıklandı.

Aralık ayında yapılan kampanyalar ve ÖTV indirimlerinin satışlar üzerindeki etkisini bu bilgiler ışığında net bir şekilde görebiliyoruz. 1 yıl içerisinde satışı gerçekleşen 777.761 otomobilin, 115.400 ü Aralık ayında gerçekleşmiş. Yani Aralık ayında satışlar diğer aylara göre neredeyse ikiye katlamış olarak gözüküyor.

2012 yılında toplam satışlardaki sıralama neredeyse değişmemiş olmasına rağmen, otomobil ve hafif ticari araçlar olarak ayrıldığında en çok otomobil satışının Renault markasınca yapıldığı görülüyor. Renault ve Volkswagen otomobil satışında, Ford ve Fiat ise hafif ticari araç satışında başı çekiyorlar.

Ayrıca otomobil satışlarında Fiat,Honda,Hyundai,Renault ve Toyota’nın yerli üretim satışları da toplamda önemli bir yer tutuyor. Hafif ticari araçlarda ise Citroen,Fiat,Ford, Isuzu,Karsan, Mitsubishi, Opel ve Peugeot ise yerli satışlarla dikkat çekiyor.

2012 yılında satılan lüks otomobillere baktığımızda, Lamborghini 2 adet, Aston Martin 10 adet, Bentley ve Maserati 18 adet, Ferrari ise 21 adet olarak satışı gerçekleşmiş.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar