Güvenli Sürüşün anahtarı: Temiz hava, masaj ve parfümler

Kışın sıcak- yazın soğuk.  Araç iç alanlarında iklimlendirme bu kadar basit olmaktan çıkalı çok oldu. İklimlendirmeden doğal aromaların yayıldığı, masaj özelliği olan ısıtılabilen koltuklarla desteklenen tüm bu konfor, tek bir düşünceden yola çıkıyor: Rahatlamış sürücü, güvenli sürüş demektir.

Otomobillerimizde geçirdiğimiz zaman giderek artıyor.  Bu zaman arttıkça da bir otomobilden beklediklerimiz de değişiyor, otomobiller bir ulaşım aracı olmaktan çıkıp bir yaşam alanına dönüşüyor.  Yaşadığımız yerlerde de havanın güzel olmasını isteriz. Otomobil üreticileri bu konuya gerçekten önem veriyorlar.

Otomobil değil, sanki spa

Mercedes yeni S serisinde bu konuya özellikle eğilmiş ve aracı adeta bir spa merkezi gibi tasarlamışlar. Tüm koltukların ısıtılabiliyor olması ve ayarlanabilir 4 farklı ısı dilimiyle otomatik iklimlendirme sistemine ek olarak bir güzellik daha var.  Bu lüks ve konforlu araca özel üretilmiş 4 farklı parfüm arasından tercihinizi ortama yayan bir sistem de var.  Aracın koltukları sıcak taş masajı yapılıyormuş hissi verebilen ve kişiye özel olarak kontrol edilebilen ısıtma sistemi ile donatılmış.

Otomobilin iç alanını bir rahatlama alanı olarak görmekte Mercedes yalnız değil.2012’de  Lexus GS de havayı temizleyen ve her zaman taze tutan çok katmanlı bir teknoloji entegre etmişti. Böylece otomobilin içindeki hava her zaman bir dağ havası kadar taze oluyordu.

Canlandırıcı parfümler

Nissan Infiniti ormanda bir yürüyüş düşüncesinden yola çıkan bir iklimlendirme sistemi taşıyor. Aracın içinde orman için farklı, yaprakların kokusu için ayrı iki farklı parfümü rastgele şekilde karıştırarak rüzgar hissi yaratan bir mekanizma var. Hem bir esinti hissediyorsunuz hem de rastgeleliği nedeniyle her daim taze olan havaya çok fazla alışıp duyarsızlaşamıyorsunuz.

Lüks araçlara özel değil

Bu tür sistemlerin yalnızca lüks otomobillerde olduğunu düşünmeyin.  Mesela Renault’nun Zen serisindeki Zoe’de opsiyonel olarak sunulan bir paket de tıpkı Lexus’taki gibi bir hava temizleyici bulunuyor. Pakette sekiz farklı parfüm ve bir hava nemlendiricisi de bulunuyor. Böylece sürüş esnasında cilt ve gözler kurumuyor, ağız kuruluğu yaşanmıyor.

Citroen’e göre Mercedes’in S serisindeki parfüm sistemi ilk olarak C4 ile başlamış. Citroen açıklamasında şu anki C4’ün bu tür bir parfüm sistemini kullanan ilk otomobil olduğunu söylemişti.

İyi bir iklimlendirme sistemi bir aracın satılmasında şüphesiz büyük rol oynuyor. Fakat Mercedes’teki araştırmacılara göre iyi bir iklimlendirme ve rahat koşullar yol güvenliği için de hayati önem taşıyor. Rahatlamış bir sürücü, sakin sürüş anlamına geliyor, tabi biraz spa etkisinin de zararı olmayabilir.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar