Güvendiğimiz Otomobiller, En İyileri Olmayabilir

Otomobillerle ilgili ilk baktığımız şey belki de nasıl göründükleri. Fakat Consumer Reports’un son araştırmasına bakılırsa bir aracın kalitesini hiçbir zaman görünüşüyle değil, algıladığınız kalitesiyle yargılamayın demek doğru olur. En iyi olduğunu düşündüğümüz otomobiller aslında en iyi kaliteye sahip olmayabilir.

Otomobilde marka algısı adı verilen araştırma, otomobil üreticilerinin, potansiyel alıcılarının gözünde ne kadar olumlu bir imaja sahip olduğunu incelemiş. Telefonla görüşülen ve evlerinde en az bir otomobil bulunan 1.578 kişiden otomobil markalarını kalite, güvenlik, fiyat ve performans açısından markaları değerlendirmeleri istenmiş. Bu araştırmanın en önemli yanı markaların gerçek değerlerini değil, müşterilerin algıladığı değeri ölçmeye çalışıyor olması.

Otomobil Alıcılarının Gözünde “En İyi” ve “En Kötü” Markalar

Bu yıl en güvenilir ve en iyi markalar sırasıyla Toyota, Ford, Honda ve Chevrolet olmuş. Subaru ve Tesla ilk kez ilk 10’da yer alabilmişler ve de en güvenli otomobilleri üreten markalar olarak görülmüşler. Honda ilk 4 ‘te yer alsa da bu yıl 16 puan birden kaybetmiş.

Marka algısının daha çok reklamlarla ve haberlerle şekillendiği düşünülürse, Amerikan tüketicileri ile bağ kurmaya yıllar harcamış olan büyük otomobil üreticilerinin zaten listede yer almaması problem olduğunu gösteriyor olabilirdi. Bu arada Amerikan tüketicisinin gözünde en kötü otomobil markaları Land Rover, Maserati, Jaguar ve geçenlerde İstanbul şubesini açan Rolls-Royce olmuş.

Fiyat ilk kriter değil

Başka bir ilginç nokta, Türkiye’de otomobil almak isteyenlerin birinci kriteri haliyle fiyatken, ucuz benzinin ve düşük fiyatlı otomobillerin olduğu Amerika’da ilk kriter “Kalite” olmuş. Kaliteyi, güvenlik ve performans takip ederken “Fiyat” 4. Sırada.

Müşteri Gözünde En Güvenli Otomobil Markası

Türkiye’de nasıl ki Alman otomobilleri ise, Amerikalı’nın gözündeki güvenli otomobil de açık ara farkla Volvo marka.  En iyi performansı sergileyen marka ise Amerika’da çok sevilen Chevrolet.  Hatta o kadar ki, Chevrolet’ye en yakın marka BMW olabilmiş.  Tasarımları en beğenilen markalar ise şaşırtıcı şekilde Alman. Cadillac’ın yanında BMW, Mercedes-Benz ve Audi’yi görüyoruz.

Yakıt Tasarrufu ve Uygun Fiyat Deyince..

Hem yakıt tasarruflu hem fiyatı uygun hem de kaliteli bir otomobil deyince Amerikalılar bir numarada Toyota diyor. Özellikle hibrid Prius’un bu algıda büyük payı var.

Araştırmanın tamamını şuradan inceleyebilirsiniz.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar