Dünyanın En Çok Satılan Otomobili Ford Focus mu?

Ford, otomotiv sektörünün ünlü araştırma firması Polk’un verilerine dayanarak, 2013’ün ilk yarısında Dünya’nın en çok satan otomobilinin Ford Focus olduğunu açıkladı.

Focus’un Dünya çapındaki satışları %20 artmış durumda. 589.709 adet Focus satışı gerçekleşmiş. Ford aynı zamanda Focus modelinin 1 milyondan fazla satarak 2012 yılında da Dünya’nın en çok satan otomobili olduğunu söylüyor. Ford’un sıralamanın ilk 5 ine giren diğer modeli ise Ford Fiesta olmuş.

Dünyanın en çok satan otomobili Ford mu, Toyota mı?

Dünyanın en çok satan otomobili her yıl bir tartışma konusu oluyor. Polk gibi itibarlı bir araştırma kuruluşunun verilerine dayandırılsa bile, farklı otomotiv üreticileri, satışı gerçekleşen modelleri sayarken farklı yollar kullanıyorlar.

Örneğin geçen yıl Toyota, Ford’un hakimiyetini gösteren araştırma sonuçlarına itiraz etmişti. Gerekçe olaraksa, kendi bünyesinde aynı modelin farklı ülkelerde farklı isimlerde satıldığını belirtmişti. Polk’un yayınladığı son satış figürlerine biz Tasit.com olarak ulaşamadık.

Ford yılın ilk 6 ayında, Dünya genelinde 3.1 milyon araç sattı. Ford satışlarının en fazla arttığı Pazar ise %137’lik bir artışla Çin.  Şu anda Ford’un satışlarının üçte biri Çin pazarında gerçekleşiyor, marka talebi karşılamak için üretimini buna göre artırmış durumda.

İkinci el Ford Focus fiyatları size aracın ikinci el piyasası hakkında daha detaylı fikir verebilir.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar