Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Dolu mağduriyeti büyüyor, felaketin faturası 1 milyar lira

27 Temmuz’da İstanbul’da yaşanan dolu felaketinin faturası çok ağır oldu. 180 bin araç felaketten etkilenmiş durumda. Bu araçların sadece üçte birinin kaskolu olduğu söyleniyor.  Servislere yığılmış hasarlı araçlar günlerdir usta bekliyor. Tamir için 4 ay gibi bekleme süreleri veriliyor.

Hasarlı araçların yarısı kaskosuz

Auto King tarafından hazırlanan rapora göre İstanbul’da felaketten etkilenen araç sayısı 180 bin.  Türkiye’de 16 milyon aracın sadece 5 milyonunun kaskolu olduğunu ve Türkiye genelinde kasko oranı yüzde 30 iken İstanbul’da yüzde 58 olduğunu ifade eden Auto King CEO’su Ayhan Dayoğlu,  yaşanan sorunların sadece sigorta şirketlerinden kaynaklanmadığını söylüyor.  Yedek parça bulunması, işçilik ve zaman gibi sorunların da olduğunu vurguluyor.

Türkiye bu felakete hazırlıksız yakalandı

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen de,  yeterli sayıda usta bulunmadığından maliyetine katlanıp yurtdışından İstanbul’a usta getirttiklerini söylüyor.  Yakın zamanda benzer felaket Avrupa’da da olduğu için usta bulmanın da kolay olmadığını anlatıyor. İstanbul’daki ikame araç açığının Anadolu’dan araç getirilerek çözülmeye çalışıldığını ve bu yüzden Anadolu’da kiralık araç kalmadığını da ifade ediyor.

 Servislerde eksper ve usta krizi

Günlerdir araçları serviste bekleyen araç sahiplerine tamir için 2 ila 4 ay arası süreler veriliyor. Bir çok aracın hasarı eksper onayı bekliyor çünkü onay verilmezse hasar ödemesi alınamıyor.  Sigorta eksperleri derneği başkanı Ahmet Nedim Ersen ise haftada 20-25 hasar dosyası ekspertizi yaptıklarını ve gecikmelerin servislerin yeterli teknik uzmanlığı olan usta ve eleman eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor.

Dolu felaketi sonrasında mağduriyetler devam ederken ciddi bir milli servet kaybı var. Yedek parçalar ithal ve stoklar ihtiyacı karşılamıyor. Ayrıca hasar gören kaskolu araçların siciline afet hasarı işleniyor ve bu araçların malesef  ikinci el değerleri de düşüyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar