Avukatlar BMW, Doktorlar Volkswagen, Esnaf ise Ford Kullanıyor

Doktor arabası, kadın arabası hatta öğrenci otomobili deyince herkesin kafasında iyi kötü bir araç canlanır. Fakat 56.000 otomobilin sigorta poliçeleri üzerinde yapılan inceleme* artık meslek gruplarının tercihi olan otomobilleri ortaya çıkarmış bulunuyor.

En yaygın 40 mesleğin dikkate alındığı incelemenin sonuçları son derece etkileyici.  Hangi meslek grubunda olursa olsun her grupta mutlaka bir Volkswagen var. İş adamlarının ve yöneticilerin %23’ü diş hekimlerinin ve doktorların ayrı ayrı %21’i özellikle Volkswagen tercih ediyorlar.

Diğer meslek gruplarına gelince, yollardaki avukatların %14’ünün otomobili bir BMW.  Araştırma Türkiye’deki sigorta poliçeleri ile yapılmamış ama tanıdığım 5 avukatın da BMW kullandığını eklemeden geçemeyeceğim. Avukatların %5’i ise Toyota kullanıyor ki bu oran Japon üreticinin meslek grupları arasında ulaştığı en yüksek rakam.

Tamirci ve tesisatçılarFord ve Opel’in ortalama modellerini tercih ediyor.  İnceleme sonucuna göre boyacıların %15’i Opel’i tercih ederken, Ford otomobiller elektrikçiler arasında oldukça popüler. Elektrikçilerin %11’i Ford marka bir araç kullanıyor. Türkiye’nin en çok satan otomobil markası Renault ise %7 ile esnafın bir numaralı tercihi.  Tüm tamirci , tesisatçı ve esnaf grupları arasında da mutlaka bir Skoda bulunuyor.

*İnceleme Almanya’da Rosenheim Üniversitesi’ne bir karşılaştırma sitesi tarafından yaptırılmış.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar