Avrupa’nın ilk 10 büyük kiralama şirketi arasında olacağız

Intercity, 40 bin araçlık filosu ve 1 milyar lirayı aşan cirosu ve 430 çalışanıyla Türkiye’nin en büyük operasyonel kiralama şirketi. Intercity CEO’su Sayın Vural Ak, 2015 yılını değerlendirdi ve 2016 için öngörülerde bulundu.

“Operasyonel kiralama sektörü büyümeye devam edecek”

“Türkiye’de operasyonel filo kiralama pazarının boyutu hakkında hiçbir zaman kesin bir fikre sahip olamıyoruz. Maalesef kimse bu konuda %100 doğru verilere hakim değil. Ancak sektörün büyük oyuncularından toplanan rakamlar doğrultusunda 2015 yıl sonu itibarıyla yaklaşık 250.000 araçlık bir pazar büyüklüğünden bahsedebiliriz.”

Intercity CEO'su Vural Ak

Intercity CEO’su Vural Ak

“Türkiye’deki bütün araç parkı, yaklaşık 19 – 20 milyon civarında kalıyor. Şirket araçları yaklaşık 4.5 – 5 milyon civarında. Bu rakamlar, gelişmekte olan ülkeleri mukayese ettiğinizde hem mutlak değer olarak, hem de kiralık araçların toplam araç parkındaki penetrasyonu açısından halen oldukça düşük. Bu nedenle benim görüşüm, önümüzdeki dönemde pazarın kademeli olarak büyümeye devam edeceği yönünde. Ekonominin gidişatına göre bazen dalgalanmalar gösterse bile genel trend olarak bu değişmeyecek.”

1 milyar lira yatırım bütçesi

“2014 yılına benzer bir şekilde özellikle kurlardaki volatilite çoktu. Üç ay arayla iki tane genel seçim yaşandı. Bir anlamda jeopolitik gelişme ve riskler ekonomik hayatın önüne geçti. Bunlara rağmen 2015 senesinde şirket yönetimimiz, öngörülü davranarak aldığı erken önlemlerle, risk yönetiminde ciddi bir başarı sağladı. Sektördeki rekabet her geçen yıl giderek artıyor. Böyle bir ortamda Intercity karlılığını nerdeyse 2014 yılının iki katına çıkarttı. Bir yandan da yukarıda belirttiğimiz finansal büyüklüklere ulaşarak 2015 yılını geçen sene koyduğu hedeflerin tamamını aşarak kapattı.

2015 yılında bu başarıyı yakalamak için yapılan yeni yatırım tutarı 1 milyar liranın üzerindedir. 2016 yılı için de aynı büyüklükte bir bütçe ayırmayı planladık.”

2015’te İkinci el araç sektöründe ilkler ve yenilikler

9 Eylül 2015'te açılan IPOP ikinci el oto pazarı

9 Eylül 2015’te açılan IPOP İstanbul Park ikinci el oto pazarı

“09 Eylül’de kapılarımızı açtığımız İPOP İstanbul Park Oto Pazarı, 3.100 araç kapasitesiyle Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük ikinci el açık oto pazarı olarak ikinci el araç sektörüne birçok ilkler ve yeniliklerle damgasını vurdu. 10 gün içinde aldığınız aracı değişim imkanı, ücretsiz 1 yıl motor ve mekanik aksamlarda araç garantisi, İstanbul’un birçok noktasından ücretsiz shuttle hizmeti, vatandaşın kendi aracını satabileceği veya takas edebileceği 1.100 araçlık numaralı pazar alanı, ücretsiz park imkanı gibi sektörde ilkleri hayata geçirdik. Devam eden Avrupa’ya Uçuş kampanyamızla herhangi bir marka, model ve fiyatta araç alan herkese çekilişsiz, kurasız Avrupa’ya çift kişilik gidiş-dönüş uçak bileti hediyemizle, tüketicilerimizi memnun ediyoruz. Sektörde yine ilk defa 15 günlük periyotlarla duyurusunu yaptığımız fırsat araçlarıyla da 1.000 – 5.000 TL arasında indirimli otomobilleri satın alma imkanı getirdik.”

“Yukarıda değindiğim gibi makro göstergeler açısından ciddi büyüme potansiyeli olan ve bu anlamda ekonomik konjonktürden de bir bakıma bağımsız olan “şanslı” bir sektör, operasyonel kiralama. Özellikle piyasaların volatil olduğu dönemlerde talep de çoğalıyor ve daha önce kiralama yapmamış olan şirketler de böyle dönemlerde araç kiralamaya talep göstermeye başlayabiliyorlar. Bu anlamda 2015 sektör için bence güzel bir yıl oldu.”

“Ancak tabii ki kur hareketlerinin çok vahşi yaşandığı bir yıl olması bu riski yönetemeyen şirketler açısından son derece olumsuz mali sonuçlar doğurmuştur, doğurmaya da devam edecektir. Kur hareketlerinin bu şekilde hızlı olduğu dönemlerde hem birinci el hem de ikinci el araba fiyatları dönemsel dengesizlikler yaşayabiliyor. Her sektörde olduğu gibi bu dönemleri kendisine fırsat olarak kullanabilen şirketler rekabette daha avantajlı konuma geliyorlar. Bizim sektörümüz açısından da böyle bir yıl oldu 2015.”

“Avrupa’nın ilk 10 büyük kiralama şirketi arasında olacağız”

“Intercity’nin 2016 yılındaki öncelikli hedefi firmanın filo büyüklüğünü 50.000 araç seviyelerine, yatırım toplamını 3 milyar, ciro büyüklüğünü ise 1.5 milyar liraya çıkararak piyasadaki liderliğini daha da güçlendirmek. Bunun için bu sene de aynı geçen sene gibi yaklaşık 1 milyar lira bir bütçe ayıracağız. Bu hedefe ulaştığımızda Intercity tek ülkede sahip olunan filo büyüklüğü açısından Avrupa’nın ilk 10 büyük kiralama şirketi arasında yerini alacaktır.”

Halka arz mümkün

“2016 yılında yerli yabancı sermaye piyasaları ile sermaye piyasası işlemlerine odaklanmayı, özellikle Uzak Doğu ve Japonya başta olmak üzere, uluslararası piyasalardaki banka ve yatırımcı ilişkilerimizi daha da üst seviyeye getirmeyi hedefliyoruz. Bu sayede işimizin temel unsurlarından biri olan kaynak yaratımı konusunda Intercity için çeşitlilik ve rekabet avantajı yaratacağımıza inanıyoruz. Sonuçlar 2015 gibi devam ederse ve piyasalar da elverişli bir ortam sunarsa, özellikle senenin ikinci yarısından başlayarak belli bir oranda halka arz da bu doğrultuda değerlendireceğimiz seçeneklerden olacaktır.”

Intercity Sürüş Akademisi Eğitimleri ve yarış organizasyonları

Intercity sürüş akademisi ve yarış pisti

“Bundan başka Intercity 2015’te bıraktığı yerden devam ederek Intercity İstanbul Park’ı 2016’da da, 365 gün “işleyen” bir otomotiv, ticaret, eğitim ve eğlence merkezi olarak geliştirmeye devam edecektir. Bildiğiniz gibi Intercity İstanbul Park, İstanbul Park yarış pistini, off-road ve ralli özel parkurlarını, Türkiye’nin en büyük ikinci el araç satış merkezi İPOP İstanbul Park Oto Pazarı’nı, Avrupa’nın en büyük güvenli sürüş eğitim merkezlerinden Intercity Akademi’yi bünyesinde barındırıyor. Tesis içinde ziyaretçilerin memnuniyetini sağlamak için birçok eğlenceli aktivite, yemek, dinlenme ve alış veriş için tasarlanmış mekanlar bulunacaktır.

Intercity Sürüş Akademisi’nde otomobil ve lastik üreticileriyle ortaklıklar yaparak yukarıda bahsettiğimiz eğitimleri yılda 50.000 kişiye ulaşacak şekilde geliştirmeyi planlıyoruz.

Ayrıca Akademi’nin ileri sürüş teknikleri ve performans sürüşü eğitimlerinin yanı sıra Alman Porsche ile ortak olduğumuz Porsche Driving Center da faaliyetlerine devam ediyor olacak.

Tabii ki 2015’te olduğu gibi ulusal ve uluslararası yarış organizasyonlarını da birer birer Türkiye’ye getirmeye devam edeceğiz. Bu yarışların takvimleri belli oldukça motorspor severlerini bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

2016’da fark yaratacak unsur yönetim

“2016 başlarken Türkiye için yine hem bölgesel hem de yerel belirsizliklerin bazıları ciddi birer endişe unsuru olarak içeride ve dışarıda devam ediyor. FED’in faiz artırım adımı sonrasında, gelişmekte olan ülkeler ile ilgili algı da çok olumlu değil iken,  Türkiye’nin makro anlamda avantajlarını (büyüme var, bütçe disiplini göreceli olarak sürüyor, cari işlemler açığı azalıyor…) kullanabilmesi için politika uygulaması kapsamında hata yapmaması ve ülke olarak yapısal reformlara yoğunlaşması lazım. Bu manada herşeyin yolunda gitmesi ve doğru politikaların uygulanması halinde 2016 yılının olumlu bir şekilde geçmesini bekliyorum. Her işte olduğu gibi, ülke açısından da fark yaratacak unsur “yönetim, yönetim, yönetim…” olacaktır.”

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar