Asya'nın Büyüyen Otomotiv Sektörü, Petrol İhtiyacını Artırıyor

OPEC’in dün Viyana’da açıkladığı uzun dönem tahminlerine göre önümüzdeki 20 yılda dolaşımdaki otomobil sayısı ikiye katlanacak.  2035 yılında yalnızca Çin’deki araç sayısının 380 milyona, Hindistan’da ise 140 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Giderek artan otomobil sayısı yeni bir sorunu beraberinde getiriyor; daha fazla petrol ihtiyacı.

2035’te günlük petrol tüketiminin ise 108.5 milyon varil olması bekleniyor. Şu anda bu rakam 90 milyon varil civarında. Özellikle Çin ve Hindistan’da otomobil sektöründeki artış nedeniyle petrole olan talebin öngörülenden daha hızlı artacağı açıklandı. Gelecek yıl ilk kez OECD üyesi olmayan ve gelişmekte olan ülkelerin petrol talebi, gelişmiş ülkeler birliğinin ihtiyacından daha fazla olacak. 2016 yılında Avrupa’nın günlük 12.9 milyon varil talebi olması beklendiği açıklandı ki bu rakam daha önceki tahminlerden 700.000 daha az.

Asya’nın artan petrol ihtiyacı büyük ölçüde orta doğudaki üreticilerden sağlanacak. OPEC aynı zamanda Rusya, Afrika, Kanada ve Latin Amerika’daki petrol bölgelerinde de artan talep doğrultusunda düzenlemeler yapacak. 2035 yılı tahminlerine göre, bu 20 yılda üretim ve işleme yatırımlarının ulaşması beklenen rakam 5.5 trilyon avro.

Bu arada petrol ve gaz firmaları da başka bir sorunla uğraşıyor. 5 enerji devinden dördü son yapılan anketlerde kilit teknik pozisyonlara yetişmiş uzman bulmakta ciddi şekilde zorlandıklarından şikayet etmişler. Bu sorunun temel nedeni olarak üniversitelerde yeteri kadar bu konuda alan bulunmaması ve çalışma ortamının zorlu şartları ve petrol endüstrisinin genel imaj problemi gösterilmiş.

Çin daha geçen haftalarda petrol fiyatlarını düşürebileceğini açıklamıştı. OPEC’in açıklamalarına bakılırsa, petrol fiyatlarının artan talebin etkisiyle Asya için yükselmesi söz konusu olabilir.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar