Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Aşırı hız cezası, hızın önünü kesebiliyor mu?

Aşırı hız yapmak, en fazla kazaya neden olan hareketlerin başında geliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), global olarak ağır yaralanmaların olduğu veya ölümcül kazaların %30’unun nedeninin aşırı hız olduğunu söylüyor.

Uluslararası araştırmalara göre sürücülerin %66 ile %85’i ölüm ve yaralanma riskine rağmen hız yapmayı tercih ediyor. Hızı azaltmaya yönelik radarlar, hız tuzakları gibi engellerin ve yaptırımların yollarda aşırı hızı önleyip önlemediği ise ölçülemiyor.

Otomobiller neden hız yapabiliyor?

İspanya’da bir grup araştırmacı mevcut cezai yaptırımların sürücülerin davranışlarını değiştirip değiştirmediğini merak etmiş ve bir çalışma başlatmışlar.  1100 sürücü ile yapılan ankette sürücülere ne sıklıkta hız yaptıkları, neden hız yaptıkları, ceza alıp almadıkları gibi sorular sorulmuş.

Cezalar davranışı herkeste değiştirmiyor

Görüşülen kişilerin %21,8’i en az bir kez aşırı hızdan ceza yemiş. Ceza yiyen sürücülerin %60’ı bu cezanın davranışlarını değiştirmelerine sebep olduğunu söylese de %40 kadar bir grup cezanın aşırı olduğunu ve davranışlarında bir etkisi olmadığını söylemişler.

Çoğu sürücü aşırı hız yaparsa yakalanmayacağından emin

Araştırmanın en ilginç yanı, çoğu sürücünün hız yaptıklarında yakalanmayacaklarını düşünüyor olması. Aşırı hız yaptıklarında yakalanma şanslarını 0 ile 10 arasında değerlendirmeleri istendiğinde ortalama 3 olmuş.

Neden hız yapıyoruz?

Çoğunluğun durumuna bakarsak, kontrolleri artırmak, yasal yaptırımları sıkılaştırmak aşırı hızın önüne geçmekte oldukça etkili yöntemler. Ayrıca sürücülerin aşırı hız yapmanın riskleri konusunda da yetersiz bilgiye sahip olduğu anlaşılmış. Aşırı hız yapan sürücülerin çoğu davranışlarını hız sınırlarının çok düşük olduğunu, yol şartlarının müsait olduğunu veya kendi tarzlarının bu olduğunu söyleyerek haklı çıkarmaya çalışmışlar.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar