Araştırma: Türkiye’nin test sürüşü gerçekleri

Tasit.com kullanıcılarına sıfır araç alırken yapılan test sürüşleri ile ilgili detaylı sorular yönelttik. Araştırmamız Türkiye’de sıfır araç alırken yapılan test sürüşleri ile ilgili çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Daha önce 2012 yılında da bu konuda küçük bir araştırma gerçekleştirmiştik. O zamandan bu zamana test sürüşlerine otomobil müşterilerinin yaklaşımlarının değiştiğini görüyoruz. İşte Türkiye’nin test sürüşü gerçekleri:

Sıfır araç alırken test sürüşü yapmak hala çok önemli

Test sürüşü yapmak isteyenlerin sayısında azalma görülse de, sıfır araba alırken test sürüşü yapmak hala önemini koruyor. Araç alım sürecinde bir veya birden çok test sürüşü yapmak isteyen otomobil müşterilerinin oranı %72 oldu. 2012’de bu oran %81’di.

Test sürüşü yapmak isteyen müşterilerin yüzde 90’ı 3 test sürüşü yapmayı hedefliyor ve test sürüşü randevularını da yetkili bayiler üzerinden yapmayı tercih ediyorlar. 4 veya 5 test sürüşü yapmayı düşünen müşterilerin sayısı yarı yarıya azalmış durumda.

Test sürüşü randevuları nerelerden alınıyor?

Test sürüşü ne zaman yapılıyor diye baktığımızda, Pazar gününün en fazla test sürüşü için tercih edilen gün olduğunu görüyoruz.  Araştırmaya katılan kullanıcıların %73’ü test sürüşü randevularını telefonla almayı tercih ettiklerini belirtmişler. Otomobil müşterileri internet üzerinden test sürüşü randevusu almayı yetkili bayinin çalışmadığı saatlerde tercih edebileceklerini ve bu şekilde zamandan tasarruf etmekten memnun olacaklarını ifade etmişler.

Test sürüşü randevusu için Showroom’a gidenlerin sayısı düşüyor

İnternetten yapılan test sürüşü taleplerinde en fazla tercih edilen yerlerin başında %61 ile yetkili bayilerin web siteleri geliyor. Araba markalarının kendi web siteleri ise test sürüşü randevusu almakta %29 gibi oldukça düşük bir orana sahip. Tasit.com’un, online test sürüşü randevularında tercih edilme oranı ise %47 oldu.

Online test sürüşü talebi bırakmayı tercih etmeyenler neler söylüyor?

İnternet üzerinden test sürüşü randevusu almayı tercih etmeyen otomobil müşterileri, bunun nedeninin kişisel bir etkileşim olmaması ve hızlı bir şekilde randevu alamamalarından kaynaklı olduğunu ifade ediyorlar. Ayrıca katılımcıların %26’sı kişisel bilgilerini paylaşmak istemiyor.

Yeni araç modellerinin bannerlarıyla kullanıcılar nereye yönlendirilmeyi bekliyorlar?

Online kullanıcılara yeni bir araç modelinin banner’ına tıkladıklarına ne tür bir sayfaya yönlendirilmeyi beklediklerini sorduk. Otomobil müşterilerinin sadece %9’u, model için test sürüşü randevusu alabilecekleri bir sayfaya yönlendirilmeyi umuyor.

Test sürüşü randevularında lokasyon büyük önem kazanıyor. Araştırmaya katılan kullanıcıların %33’ü reklamdaki araç hakkında tüm bilgilerin bulunduğu bir marka sayfasına yönlendirilmeyi umarken, %27’lik bir kısım da kendisine en yakın bayinin sayfasına düşmeyi bekliyor.

Tasit.com Test Sürüşü Araştırmasının tümünü buradan inceleyebilirsiniz:

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar