Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Araştırma: Elektrikli Otomobillere Şüphe Büyüyor

Elektrikli otomobiller çeşit olarak diğer araçlardan daha kısıtlı ürün gamlarıyla ve yüksek sahip olma maliyetleriyle henüz tam olarak yaygınlaştılar denemez. Almanya’da Aral Grubu tarafından yapılan bir araştırmaya göre elektrikli otomobil almayı düşünen kişilerin oranı %27. Bu oran 4 yıl önce elektrikli otomobillerle ilgili yaptırılan ilk araştırmadan bile %9 daha düşük bir oran.

Elektrikli araçların satışlarında küçük artışlar olsa da, bu araçların yaygınlığı hala özellikle hükümetler tarafında farklı stratejiler gerektiriyor. Araştırmaya göre insanların elektrikli otomobil almaktaki en büyük tereddütlerini düşük menzil, az çeşit ve yüksek fiyat oluşturuyor. Araştırma, insanların elektrikli araçlardansa çevre dostu alternatiflere daha fazla ilgi göstermeye başladığını açıklıyor. Çünkü 10 km ötedeki pastaneye gitmek belki sorun değil ama farklı bir şehirde yaşayan yakınları ziyaret gündeme geldiğinde elektrikli otomobillerin menzilleri düşündürücü olabiliyor.  Yine de görüşülen kişilerin %56’sı bir sonraki otomobillerinin e-otomobil olmasını istediklerini söylemişler.

Elektrikli otomobillerde ideal menzil

%11 lik kesim 150 km’nin altındaki bir menzili makul bulurken, araştırmaya katılanların %49’u ideal menzilin en az 350 km olması gerektiğini söylemişler.  Bu rakamlar menzil artırıcı olmadan hala ütopik sayılabilir, bu nedenle araçlarda halen elektrikli motorun yanısıra benzinli motor da kullanılıyor.

Elektrikli otomobile ne kadar ödemek istiyorlar?

Kullanıcıların elektrikli otomobillere ayırmak istedikleri rakamlar da 4bin avro kadar düşmüş durumda. Elektrikli otomobillerin ortalama fiyatı 26 bin civarında iken, Avrupalı tüketicilerin vermek istedikleri rakam 20 bin civarında. Bu da kullanıcıların ekstra batarya için yüksek bedeller ödemek istemediklerine işaret ediyor.

Tabii tüm bu verilere rağmen 2 gün sonra başlayacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nın 21. Yüzyılın en fazla sayı ve çeşidindeki elektrikli otomobile ev sahipliği yapıyor olacak. Araştırmayı yapan firmanın bir BP iştirakı olduğunu da hatırlatmamızda yarar var.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar