Araştırma: 2035 Yılında Yollarda 54 Milyon Sürücüsüz Otomobil Olacak

Otomotiv sektöründe önemli araştırmalara imza atan danışmanlık firması IHS’nin tahminlerine göre 2035 yılıyla birlikte piyasada 54 milyon sürücüsüz otomobil bulunacak.

2025’te, satışı gerçekleşen otomobillerin %1’inden daha azının sürücüsüz otomobiller olacağını söyleyen IHS, bu oranın 10 yıl sonrasında %9’a ulaşacağını ve 11.8 milyon aracın sürücüsüz otomobil olacağını belirtiyor.  Bunların 7 milyonu ise tam otomatik sürüş ve sürücü insiyatifi arasında tercih yapabilmeye olanak tanırken, 4.8 milyonu tamamen otomatik özellikte olacak.

İlgili: Nissan’dan 2020 yılına kadar kendi kendine gidebilen otomobil sözü

Tam otomatik otomobiller henüz satışa çıkmış değiller ve IHS’nin araştırmasına göre, 2025 yılına kadar da çıkmayacaklar. Nissan bu tarihten çok daha öncesi için bir söz zaten vermiş durumda. Bu konuda çalışma yürütmeyen otomobil markası yok denebilir.

Araştırma, sürücüsüz otomobillerin önündeki en büyük engelin fiyat olacağını savunuyor. Sürücüsüz sürüş özellikleri, otomobillerin sahip olma maliyetlerine ilk etapta 7-10 bin dolar arası eklerken, 2030 itibariyle bu rakamın 1000 dolar civarında olacağı da tahmin ediliyor.  Sürücüsüz otomobiller için tek engel ne yazık ki fiyat değil, yasal ve hukuki konular da çözüm bekliyor. Bu konuda önümüzdeki günlerde gelinen noktayı ayrı bir yazıda paylaşıyor olacağız.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar