Aralık ayı tReport: İkinci eli en çok satan model Opel Astra

Tasit.com olarak bir süredir aylık olarak yayınladığımız t.Report Aralık ayı sayısı, Türkiye’deki otomotiv piyasasına dair oldukça ilginç noktalara ışık tutuyor.

Bildiğiniz gibi Türkiye’de otomobil ve hafif ticari pazarı 2014 yılında %10,04 daraldı. Vergilerdeki artış, kredilerde kısıtlamalarla yıla karamsar bir başlangıç yapan Türkiye otomotiv endüstrisi yılı 767.681 adetlik satışla kapadı.

2014’te en çok satılan sıfır otomobil markaları sırasıyla Renault, Volkswagen, Hyundai, Fiat ve Opel oldular. Opel’i Ford, Toyota, Dacia, BMW ve Mercedes-Benz izledi.

Sıfır ticari araçlarda ise en çok satan markalar Fiat, Ford, Volkswagen, Renault ve Mercedes-Benz oldular. Citroen, Peugeot, Dacia, Mitsubishi ve Isuzu ise ikinci beşlikte yer aldılar.

İkinci elde en çok aranan otomobil marka ve modelleri

Sıfır kampanyalarının ve cazip fırsatların en yoğun olduğu Aralık ayında, ikinci elde Tasit.com’da en çok aranan markaların başında Renault geliyor. Renault’dan sonra en çok aranan marka ise Honda oldu. Hyundai, Volkswagen ve Toyota da en çok aranan ilk 5 markanın arasındalar.

İkinci elde en çok aranan markalar

İkinci elde en çok aranan ilk 5 markanın 3’ü Asyalı.

Fiat en çok aranan ilk 10 marka arasında yer alırken, “Punto” Aralık ayında en fazla aratılan ikinci el otomobil modeli oldu. Ford Focus ise ikinci elde en çok aratılan ikinci model. Avrupa’nın en çok satan ikinci el modeli olan BMW 3 Serisi, Türkiye’de de ikinci elde oldukça popüler. Dacia Logan, Hyundai Accent, Toyota Corolla, Honda Civic ve Volkswagen Jetta Aralık ayında ikinci eline en çok bakılan araçlar oldular.

En çok satılan ikinci el modeli Opel Astra

tReport_Aralik_2014.014

İşte ikinci elde en çok satılan modeller

En çok aranan 7. Marka olmasına rağmen Opel’in Astra modeli Aralık ayında ikinci eli en çok satılan model oldu. Ford Focus, Tofaş Şahin, Renault Megane ve Toyota Corolla ise ikinci elde diğer en çok satılan tercihler.

Raporun devamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar