Ağustos ayı tReport: Dolar ikinci el otomobil fiyatlarını da vurdu

Döviz ve altın fiyatlarındaki artışın sıfır otomobil satışlarına ve ikinci el otomobil satış ve fiyatlarına getirdiği durgunluk kısmen de olsa hissedilmeye başlandı.

İkinci el otomobillerin de fiyatları arttı

Yükselen kur nedeniyle sıfır otomobillerin fiyatlarındaki artış ikinci el otomobil fiyatlarına da yansıdı. Tasit.com’da yayındaki otomobil ilanlarında bir önceki aya göre %8 civarında artış olduğunu görüyoruz.

Hafif ticarideki artış otomobillerle aynı seviyeye düştü

Yine de fiyatlardaki gözle görülür yükselişe rağmen 2014 yılının bu dönemki satışlarına göre hem otomobil hem de hafif ticari satışlarında sadece Ağustos ayında bile %37 civarında artış yaşandı.

2015 Ocak- Ağustos döneminde en çok satılan sıfır otomobil modelleri

2015 Ocak- Ağustos döneminde en çok satılan sıfır otomobil modelleri

Otomobil ve hafif ticari satışları Ağustos’ta birbirine çok yakın seyretti. Yılbaşından bu yana satılan sıfır araç sayısı ise 598.963 adet oldu.

Ağustos ayının en çok satılan otomobil markası Volkswagen, modeli ise Jetta oldu.  Hafif ticaride ise Ford markası, Courier ve Transit modelleriyle ayın en çok tercih edilen markası oldu.

Satılık 2.el arabalarda Polo değil Jetta ve Passat arandı

Ağustos ayındaki ikinci el otomobil hareketliliğine baktığımızda 2.el Ford Focus’un ikinci el Renault Clio ve Megane modellerini geride bırakacak kadar çok arandığını görüyoruz.

Ağustos 2015 ikinci elde en çok aranan ve satışa sunulan otomobil modelleri

Ağustos 2015 ikinci elde en çok aranan ve satışa sunulan otomobil modelleri

Geçen ayın en çok aranan ilk 10 otomobil modeli arasında Volkswagen Polo yerine Passat ve Jetta var.

Toyota Corolla ve Opel Astra yine zirvede

Ağustos ayında da en çok aranan otomobil modeli ikinci el Toyota Corolla, en çok satışa sunulan araçsa yine ikinci el Opel Astra oldu. Hafif ticari araçlarda da geçen ayın yıldız modelleri 2.el Fiat Doblo ve Ford Tourneo Connect oldu.

2015 Ağustos en çok aranan ve satışa sunulan ticari araç modelleri

2015 Ağustos en çok aranan ve satışa sunulan ticari araç modelleri

Sahibinden, temiz çok az kullanılmış..

Her ay düzenlediğimiz ankete katılan 3.296 üyemize günde trafikte ne kadar zaman geçirdiklerini sorduk. Ankete katılanların %32’si trafikte 1 saatten az vakit geçirdiklerini söylediler. Trafikte günde 4 saatten fazla zaman geçirenlerin sayısı da hiç azımsanacak gibi değil.

Tasit.com üyelerinin çoğu günün 1 saatten azını trafikte geçiriyor

Tasit.com üyelerinin çoğu günün 1 saatten azını trafikte geçiriyor

Raporun tamamını buradan inceleyebilirsiniz:

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar