2016'da Türkiye'nin filo kiralama gerçekleri

Yılın 9 ayında Türkiye’de kiralık araç parkı 300 bini aştı. Rapor, filo kiralama sektöründeki durumu ortaya koyuyor.

2016’da satılan her 5 araçtan 1’i filo aracı

Rapora göre sıfır otomobil satışlarının %20’sine karşılık gelen 99 bin yeni otomobil, filo kiralama şirketlerince satın alındı. Böylece sektörün filosundaki araç sayısı 306.400’e ulaştı. Filo kiralama sektörü 2009’dan bu yana araç parkını 3’e katladı.

marka dağılımı

Filo kiralamada en çok tercih edilen marka %30,7 ile Renault olurken, Renault’yu %14,8 ile Volkswagen ve %10,9 ile Ford izliyor. Geçen yılın TOKKDER raporu ile ile kıyaslandığında Audi ve Citroen’in Opel’in önüne geçtiği görülüyor.

Dizel ve düz vites tercihi değişmedi

Yollardaki tercihin aksine araç kiralama sektöründe otomatik değil düz vites tercih ediliyor. Araç kiralama sektörü araç parkının %95’i dizel.  Düz vitesli araçlar %54,3 oranla kiralama filolarında yaygınlar.

Filo kiralama sektörünün para birimi büyük ölçüde Euro.

Türkiye’de 2016’nın 9 ayı itibariyle 52.862 filo kiralama müşterisi var.

Müşteri başına düşen araç sayısı ise giderek azalıyor.

Ne kadar süre için filo kiralanıyor?

Operasyonel kiralama sektöründe en çok tercih edilen kiralama süresi aralığı 30-42 ay. Filo kiralama en az 18 ay ve altı süreler için kullanılıyor. Bu süreler için aylık araç kiralamanın sağladığı esneklik tercih ediliyor olabilir.

TOKKDER Genel Koordinatörü Tolga Özgül, konuya ilişkin değerlendirmesinde,  “Ülkemizdeki bu 11 milyon 109 bin otomobilden 2 milyon 500 bin kadarının şirketler ve işletmeler tarafından iş amaçlı olarak kullanılmakta olduğu düşünülürse, operasyonel kiralama sektörü henüz bu araç parkının ancak yüzde 12’sine hizmet verir durumda. Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 30-45 arasında değişmekte.” ifadelerini kullandı.

Raporun tamamını buradan inceleyebilirsiniz:

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar