2014'te Dünyada en çok satan otomobil markaları

Toyota, 2014’te gerçekleştirdiği 10 milyon 230 bin adetlik araç satışıyla üst üste üçüncü kez dünyanın en çok satan otomobil markası oldu.  Oldukça sıkı bir rekabetin galibi olan Toyota’yı, 10 milyon 140 bin adetlik satışıyla Volkswagen grubu ve 9 milyon 920 binlik satışıyla General Motors takip ediyor.

Geçen yılın rakamlarıyla kıyaslandığında Toyota’nın satışlarındaki artış %3 olurken, Volkswagen grubunda %4,2 ve General Motors’da %2,1 oldu.

IHS analistleri, otomotiv endüstrinin henüz tam bir doygunluğa ulaşmadığını ama birkaç yıl içinde beklendiğini öngörüyor. IHS’ye göre zirve noktasındaki satış rakamı 100 milyon adet olacak. 2016 itibariyle üreticilerin hedeflediği rakam ise 120 milyon adet civarında.

En çok satan modele gelince her yıl olduğu gibi bu yıl da Toyota ile Ford arasında bir çekişme var. Toyota Corolla, 1 milyon 268 bin adet ile en çok satan model olurken, en yakın rakibi 1 milyon 97 bin 618 adetle Ford Focus oldu.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar