2014'te de en çok beyaz otomobiller satıldı

Bu yıl beyaz rengin üst üste tüm dünyada en çok satılan otomobil rengi olduğu 8. Yıl. Tüm dünyaya otomobil boyaları sunan Axalta’nın 2014 raporuna göre dünyadaki otomobillerin %29’u beyaz. Dünya pazarına damgasını vuran ikinci renk %19 ile siyahken, gümüş, koyu gri ve kırmızı ilk 5’te yer alıyor.

İşte ülkelerin renk tercihleri

Kuzey Amerika’da beyaz geçen yıla göre %1 düşüş gösterse de halen bir numara. Meksika’da tam beyaz tercih edilirken, Amerika’da incibeyazı favori.

Avrupa, yollarında her tonuyla en fazla mavi otomobilin bulunduğu kıta.  Mavi renk özellikle kompakt sportif araçlarda ve orta seviye SUV’larda tercih ediliyor. Gümüş ve beyaz ise düşüşte. Rapora göre Avrupa’da en az tercih edilen renk %1 ile “Yeşil”.

Asya’da %30 ile beyazın güçlü bir hakimiyeti var, hatta rekor %34 ile Güney Kore’de. Siyah Asya ülkelerinde hafif bir düşüşle ikinci sırada yer alırken, Çin’de özellikle lüks araçlarda en sevilen otomobil rengi. Mavi, Japonya’da Asya’nın başka hiçbir ülkesinde olmadığı kadar popüler.

Dünya'da en çok tercih edilen otomobil renkleri

Dünya’da en çok tercih edilen otomobil renkleri

 

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar