2014'te Araç Geri Çağırma Rekoru Kırıldı

2014, tarihe en fazla geri çağırmanın yapıldığı yıl olarak geçti. Sadece Amerika’da 63,95 milyon araç geri çağırıldı. Bu rakamın neredeyse yarısını General Motors’un geçen yıl yaşadığı ateşleyici krizi ile başlayan sürece ait otomobiller oluşturuyor.

Geri çağırmalara geçen yıl General Motors ile birlikte birçok otomobil üreticisine emniyet kemeri ve airbag sağlayan bir firma olan Takata’nın arızalı ürünleri neden oldu.  Tam 14,5 milyon araç Takata arızaları nedeniyle geri çağırıldı.  Takata airbag arızasından en fazla etkilenen marka ise sadece Amerika’da 8,9 milyon aracı geri çağırmak zorunda kalan Honda oldu.

General Motors’un Kabus Yılı: Bir Devin Geri Çağırma Krizi

2014’te geri çağırılan otomobil sayısı o kadar çok ki, daha önce buna en yakın geri çağırma 10 yıl önce 30 milyon civarında olmuştu. Bu 2 yılı saymazsak dünya ortalaması normalde 17 milyon araç civarında.

Aracınız geri çağrılırsa?

Aslında daha fazla aracın geri çağırılması, araçların daha güvenli olmadığı anlamına gelmiyor, hatta tam tersi. Amerika’nın araç değerlendirme ve yol güvenlik kuruluşu IIHS uzmanları, üretim hataları nedeniyle ölümlerin 1 milyon milde 1 olduğunu ve bunun tarihin en düşük rakamı olduğunu belirtiyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar