2013 yılı Türk Otomotiv Sektörü Sosyal Medya Karnesi

Otomobil üreticilerinin sosyal medya kullanımları ile ilgili geçen yılın sonunda bir değerlendirme hazırlamıştık. Bu yıl da hem geçtiğimiz yıldan bugüne markaların sosyal medya kullanımlarındaki değişmeleri hem de şu anki durumun değerlendirmesini sizlerle paylaşıyoruz.

Twitter Kullanmayan Tek otomobil üreticisi: Volkswagen

2012’de Twitter kullanmayan 3 marka vardı, Honda Türkiye, Dacia Türkiye ve Volkswagen Türkiye. 2013 yılında Honda ve Dacia twitter kullanmaya başladı fakat Volkswagen halen kullanmamakta ısrarlı. Esasen Volkswagen otomobil üreticileri arasında belki de Facebook’taki avantajlı konumu nedeniyle Twitter kullanmayan tek marka durumunda. Geçtiğimiz yıl Honda, Opel ve Dacia Google+ kullanmayı tercih etmezken, yayın yapmasalar da Dacia ve Honda Google+’a geçiş yapanlardan. Türkiye’de ilk resmi sayfasını 3. Sırada açan Opel ise halen Google+ kullanmayı tercih etmiyor.

Facebook’ta  Nissan, Twitter’da Audi Yine İlk Sırada:

Nissan ve Audi geçen yılki en çok hayran ve takipçi sayısına sahip olma durumlarını bu sene de korudular. Nissan Facebook’ta 2 milyona yakın yeni hayran kazanırken, Audi de Twitter’da  6 bine yakın takipçi kazanmış.

Facebook Sıralaması: Nissan, Volkswagen, Renault, Mercedes-Benz, Fiat

Facebook’ta en fazla hayranı olan marka sıralamasında bu yıl geçen yıldan farklı olarak Mercedes-Benz, Fiat’ı geçmiş durumda. 8.032.332 takipçisi bulunan Nissan’dan sonra, 1 yılda 300 bine yakın yeni hayran kazanan ve hayran sayısını 2.794.345’e yükselten Volkswagen geliyor.  Hemen ardından gelen Renault geçen yılki 782.259 hayran sayısını bu yıl ikiye katlayarak 1.527.983’e çıkarmış durumda.  Renault’dan sonra ise sıralamada hayran sayısını 696.594’ten 990.210’a yükselterek, 937.573 hayranı olan Fiat’ın önüne geçmiş bulunuyor.

En büyük çıkış Nissan, En keskin düşüş: Toyota

Twitter’da bu yıl da en çok takipçi sayısı 66.633 ile Audi’nin. Takipçi sayısı açısından Audi’ye en yakın marka 38.080 takipçi ile Toyota olmuştu. Toyota bu yıl 18 bin takipçi kaybederek 20.377 takipçi sayısına düştü. Geçen yıl 17.571 takipçi ile üçüncü sırada yer alan Mercedes-Benz bu yıl 28.435 takipçiye ulaşarak Audi’den sonra en fazla takipçiye sahip olan marka oldu.

Mercedes-Benz,bu yıl hem Facebook’ta hem de Twitter’da geçen yıla göre büyük gelişme gösteren marka oldu.  Mercedes-Benz, facebook’ta Fiat’ı, twitter’da ise Toyota’yı kayda değer şekilde solladı. Nissan ise facebook’taki 6.359.970 hayran sayısını, bu yıl 8.032.332 ye çıkararak en fazla yeni hayran kazanan marka oldu.

Facebook kullanan Twitter’ı, Twitter kullanan Facebook’u ihmal ediyor

Volkswagen Facebook üzerinde ikinci en çok hayran sayısına sahipken Twitter kullanmayı tercih etmiyor. Aynı şekilde Facebook üzerinde otomobil markaları arasında en çok hayrana sahip olan Nissan’ın Twitter’da yalnızca 10.018 takipçisi bulunuyor. Twitter’da en fazla takipçiye sahip Audi’nin ise Facebook’taki hayran sayısı yalnızca 419.017. Hem facebook’ta hem de twitter’da benzer performans sergileyen marka ise yine Mercedes-Benz.

En az hayranı ve takipçisi olan markalar Subaru ve Honda

Facebook’ta en az hayrana sahip otomobil markası 27.286 hayran ile Subaru oldu. Subaru’yu, Isuzu D-Max ve Jeep Türkiye takip ediyor.

Twitter’da ise en az takipçisi olan otomobil markası 447 takipçi sayısı ile Honda.  Honda’yı Mazda ve Chery takip ediyor.

Markalar kimleri takip ediyor?

Twitter’da en fazla takip yapan markalar arasında 1.620 hesabı takip eden Fiat birinci sırada. 1.218 hesabı takip eden Citroen ikinci, 978 hesabı takip eden Ford ise üçüncü sırada yer alıyor.

Twitter’da kullanıcı etkileşimi açısından önemli bir konu da takip etmek. Hiçkimseyi takip etmemeyi tercih eden markalar Geely, SsangYong ve Dacia. Honda tek bir hesabı, Land Rover 2 hesabı,  Volvo 4 hesabı, MINI, BMW ve Toyota ise 7 adet hesabı takip ediyorlar.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar