Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

100 yıldır kırmızıda duruyoruz

Dünya’daki ilk trafik ışığı tam bir yüzyıl önce 5 Ağustos 1914’te Amerika’da yanmıştı. Bu yıldönümü anısına Almanya’da 1000 sürücü ile yapılan bir anket ilginç sonuçlara işaret ediyor.

Sürücülerin %91’i trafik ışıklarını hatalı buluyor. Sürücülerin %68’i, kırmızı ışığı ulaşımın gerekli bir parçası olarak görürken, %10 trafikte ara verme fırsatı olduğu için güzel bir şey olduğunu düşünüyor. %22’lik kesim içinse trafik ışıkları sinir bozucu ve zaman kaybı.

Trafik ışıklarını yararlı bulanlar bile, bazen yeşili beklemeden kırmızı ışıkta geçtiklerini söylemişler. Sürücülerin %11’i kırmızı ışıkta yanlışlıkla geçtiğini söylerken, yayalar ve bisikletliler ışıklara uymak konusunda daha esnekler. Sürücülerin %32’si trafik ışıklarına uymanın çocuklarına örnek olmanın bir parçası olduğunu düşünüyor.

Işıklarda durduklarında sürücüler ne yapıyor?

Trafik ışıklarında durdukları zaman çoğu sürücü şunlardan biri yapıyor; yandaki araçlara meraklı bakışlar atmak, ışığın yanmasını hareketsiz beklemek, müziği değiştirmek, yiyecek içecek bir şeyler atıştırmak, makyaj tazelemek, sakız aramak, cep telefonundan hızlıca bir mesaj göndermek.

Işıkta duran sürücülere bu zamanı nasıl geçirdikleri sorulduğunda %22’si etrafa baktıklarını söylemiş. %33’ü dinlenmek için fırsat bulduklarını, %26’sı müziği veya radyo kanalı değiştirdiklerini, %16 bir şeyler atıştırdıklarını söylemişler. Bu zamanı özellikle kadınlar görüntülerini düzeltmek, makyaj tazelemek için kullanıyorlar. %13’ü haritayı veya GPS’i kontrol ediyor, %10 sakız veya mendil aranıyor, %9 flört fırsatları için bakınıyor. Işıkta hareketsiz bekleyenlerin oranı %19’ken, daha sabırsız olup parmaklarıyla direksiyonu çalanların oranı %11 olmuş.

Şikayet: Yol boşken bile kırmızı yanıyor, yeşil ışıksa çok kısa yanıyor

Almanya’da yapılan ankete göre sürücülerin %9’u trafikten memnun. Sürücülerin %53’ü ışık sisteminin çok hantal olduğunu, çok kısa süre yanan yeşil ışığın trafiğe neden olduğunu düşünüyor. Yol boşken kırmızı ışıkta beklemekten şikayetçi olanların oranı %45. Sürücülerin %39’u daha fazla dönel kavşak isterken, %34’lük bir kısım trafik ışıklarının tamamen gereksiz olduğunu düşünüyor.

Geleceğin trafik ışıkları

Ankete katılan sürücülerin büyük çoğunluğu trafik ışıklarının gelecekte daha akıllı olması gerektiğini düşünüyor. Sürücülerin %74’ü, trafik ışıklarının trafik yoğunluğunu algılayarak buna göre kırmızı ya da yeşile dönmesini dilediklerini söylemiş. %53 diğer ülkelerde olduğu gibi sarı ışığın kaldırılmasını ve %45’lik kısım da ışıkların kendi kendilerine yetecek şekilde çalışmaları- örneğin güneş enerjisi- gerektiğini söylemiş.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar