100 Türk Markası, bir otomobil markası etmiyor

Türk markalarının dünya çapında rekabet edebilmeleri amacıyla, marka danışmanları ve profesyonelleri bir “ Marka Konseyi” kurmuşlar. İş dünyasına vizyon ve cesaret vermeyi amaçlayan konsey, markalaşma ile ülke ekonomisine somut katkılar yapmak için çalışacak.

Konseyin başkanlığını üstlenen Güven Borça, Brand Finance 2014 verilerine göre ülkemizin 751 milyar dolarlık marka değeriyle Dünya’da on dokuzuncu,  Avrupa’da  9. Sırada olduğunu hatırlatarak şunları söylüyor;

““Türkiye 77.6 milyon dinamik nüfusu, 820 milyar dolar milli geliri ve 400 milyar doların üzerindeki dış ticaret hacmine sahip bir ülke. Ancak Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 30.8 milyar dolar. Yani bir Japon otomotiv markası kadar bile marka değeri etmiyor. Brand Finance’in sıralamasında dünyanın ilk 500 markası arasında Türk markası yok. Türkiye olarak toplam ihracatımız ara malı ithalatını dahi karşılamadığı gibi, ihracat giderek ithalata bağımlı hale geliyor. Makası kapatmanın yolu markalı ürün ihracatından geçiyor. Markalaşamadığımız sürece iki türlü kayıp var. Birincisi, giderek açılan ithalat-ihracat makası ve markasız ürün ihracatı yapabilmek için artan ithalat kalemi. İkincisi kendi markalarımızın değerlerini yeterince artıramadığımız için, markalarımızın düşük fiyattan satılması.”

Köklü Türk markalarının daha markalaşamadan el değiştirdiğini ve hak ettiğinin altında fiyata satıldıklarını da belirten Borça, konsey olarak bu konuda iş dünyasına vizyon kazandırmak, cesaret vermek ve bilgilendirmek istediklerini söylüyor.

Türkiye’nin üretilmesi planlanan yerli otomobilinin de bu markalaşma hareketinden yararlanabilmesini diliyoruz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

ETİKETLER

Yeni eklenen ilanlar