Yükleniyor

Valflerin Değişimi

Aracın valf değişim hizmeti

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 2 Saat

Valf, bütün içten yanmalı motorlarda motorun farklı zamanlarında açılıp kapanarak o anda gerekli olan işlevi gerçekleştiren motor parçasının ismidir. Daha detaylı açıklamak gerekirse, araçlarda kullanılan motorlar genellikle dört zamanlı motorlardır. Bu zamanlar; emme, sıkıştırma, yanma ve egzoz. Emme zamanında pistonun aşağı hareketi ve hava valfinin açılmasıyla yanma odasına hava ve yakıt girer. Hava valfi piston yukarı çıkarken kapanır. Sıkıştırma zamanında valfler kapanır. Ateşleme yapılır. Egzoz valfi açılarak yanmış hava tahliye edilir. Her piston için iki adet valf bulunur.
Valfler eksantrik mili üzerinde bulunan çıkıntılar sayesinde hareket ettirilir. Bazı araçlarda piston başına düşen valf sayısı ikinin katları şeklinde artırılarak daha fazla hava girişi ve egzoz atımı yapılarak performans artışı sağlanabilir.
Valflere supap da denilmektedir. Supaplar, genellikle eğilme, supap lastiklerinin eskimesi gibi sorunlar nedeniyle arıza çıkarabilir. Bu arızalar sonucunda motorda yağ eksiltme, yağ yakma, egzozdan beyaz duman atımı ve motorun teklemesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Supaplarda arıza olduğunun kesin olduğunun bilinebilmesi için kompresyon testine sokularak net bir sonuç alınabilir.
Supap sökme işlemi çok detaylı bilgi ve beceri gerektiren, özelleşmiş aletler kullanılarak yapılabilecek bir iştir.
Supapların değiştirilebilmesi için öncelikle komple motorun sökülmesi gerekir. Motor çıkarıldıktan sonra silindir kapağı çıkarılır. Supaplar silindir kapağında bulunur. Kapak düz bir zemine koyulup pinleriyle bağlantısı kesilerek çıkarılabilir. Ardından supap yayı, supap tablası ve supap lastikleri çıkarılır. Silindir kapağı ters çevrildiğinde supap artık çıkarılabilecek durumdadır. Çıkarırken eğik olup olmadığı kontrol edilir. Yeni supap yerine takılıp aynı şekilde montajı yapılarak motor silindir kapağı motora takılmaya hazır hale getirilir.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

  1. Motorun yağ eksiltmesi
  2. Motorun yağ yakması
  3. Egzozdan beyaz duman çıkışı
  4. Motorun teklemesi ve rölantide stop etmesi

Yapılan İşlemler

  1. Motor kapağı sökülür.
  2. Silindir kapağı çıkarılır.
  3. Silindir kapağı düz bir zemine yerleştirilerek üzerinde bulunan pinleri sökülür.
  4. Pini çıkan supabın, supap yayı, supap tablası ve supap lastikleri çıkarılır.
  5. Yenileri yerine takılıp aynı şekilde montajı yapılarak silindir kapağı hazırlanır.
  6. Silindir kapağının motora montajı ile değişim tamamlanır.

Valflerin Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Valflerin Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Valflerin Değişimi İşyeri