Yükleniyor

V Kayışı Değişimi

Aracın v kayışı değişim hizmeti

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 1 Saat

V kayışı, bir diğer adıyla alternatör kayışı, krank milinden aldığı gücü klima motoru, şarj dinamosu ve motor soğutma sistemindeki su pompasına aktarmaya yarayan bir parçadır. Triger kayışı ile aynı maddeden yani kauçuktan imal edilir.
V kayışı değişimi zamanı genellikle araçtan araca fark eden bir döngü değildir. Triger kayışı değişimi zamanında triger kayışıyla beraber değiştirilmesi tavsiye edilir. V kayışının kopması araca, triger kayışının kopmasındaki kadar büyük zararlar vermez. Ancak bağlı olduğu donanımın çalışmamasına sebep olur.
V kayışının değiştirilmesi için motorun üzerinde v kayışının olduğu kısımdan sökülmesi gerekir. Bazı araçlarda gergi rulmanı vardır be bunun sayesinde kayış kasnak üzerine gerilir. Bazı araçlarda ise manuel olarak gerilim yapılır. Manuel araçlar için şarj dinamosu üzerindeki gergi vidası gevşetip kayış çıkarılabilir.
Araçlardaki marka ve modellerde motor ve donanımların kaporta içindeki konumlandırılmaları farklı olduğu için bazı araçlarda gergi vidasına veya gergi rulmanına ulaşmak zor olabilir. Bu durumlarda rahatça vidanın gevşetilmesi ve gergi rulmanı kullanılarak v kayışının çıkarılacak kadar önünde bir alan açılması ve sökülecek alana ulaşılması gerekmektedir. Yenisiyle değiştirilen kayış aynı şekilde yerine takılır. Duruma göre gergi vidası sıkılır veya gergi rulmanı kullanılarak montaj tamamlanır.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

  1. Motorda hararet yükselmesi
  2. Klimanın çalışmaması
  3. Aracın elektrik aksamının çalışmaması
  4. Motordan ciyaklama ve gıcırtı sesi gelmesi

Yapılan İşlemler

  1. V kayışının yeri tespit edilir.
  2. Manuel olarak gerildiyse gergi vidasına ulaşılır ve açılarak v kayışı çıkarılır.
  3. Manuel olmayan araçlar için gergi rulmanı ile v kayışı çıkarılır.
  4. Yenisiyle değiştirilir.
  5. Söküm işlemindeki basamaklar tersine takip edilerek montaj tamamlanır.

V Kayışı Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

V Kayışı Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

V Kayışı Değişimi İşyeri