Yükleniyor

Turbo Değişimi

Aracın turbo değişim hizmeti

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 3 Saat

Turbo, motorun tork üretimini artırmak ve motoru daha beslemek amacıyla kullanılan bir parçadır. Motordan çıkan egzoz miktarı arttıkça motora giren temiz ve soğuk hava miktarını artırmaya yönelik üretilmiştir.
Araçlarda iki tip turbo bulunmaktadır. Bunlar; normal turbolar ve aracın elektronik beyni tarafından yönlendirilen turbolar. Elektronik beynin kontrolünde olanlarda aracın beyniyle arasında bir bağlantı kablosu bulunmaktadır.
Turbonun söküm işlemi için öncelikle motorun üst kısmında bulunan fitre sökülüp çıkarılır. Ardından turbonun motor bağlantısı sökülür. Daha sonra emme manifold bağlantılarının sökülmesi gerekir. Turboya bağlı olan yağ besleme ünitesinin sökülmesi gerekir. Son olarak egzoz sistemi ile olan bağlantısı sökülerek motordan ayrılma işlemi tamamlanır.
Turbo çok komplike bir cihazdır. Üretimi ve montajı esnasında üzerinde çok fazla ince ayar yapılır. Bu yüzden yeterli teknik bilgiye sahip olmadan bu işlemin yapılması tavsiye edilmez.
Gerekli tamir, bakım veya değişim yapıldıktan sonra sırasıyla en son hangisinden söküldüyse, ondan başlanarak, genellikle egzoz çıkışına daha sonra emme manifolduna ve motor bloğuna bağlantısı yapılarak değişim tamamlanır. Değişim yapılırken motor veya araç üretici firmadan turbonun uygunluğu ve tekrar montajı esnasında yapılacak ince ayarlar için bilgi alınmalıdır.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

  1. Çekişte düşüş
  2. Motorun çalışma sesinde artış
  3. Motorun çok duman atması
  4. Yağ tüketiminde artış

Yapılan İşlemler

  1. Motor bağlantısı sökülür.
  2. Emme manifoldu bağlantısı sökülür.
  3. Egzoz bağlantısı sökülür.
  4. Gerekli tamir, bakım veya değişim yapılır.
  5. Son kısımdan başlanarak uygun yerlere montajı yapılarak değişim tamamlanır.

Turbo Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Turbo Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Turbo Değişimi İşyeri