Yükleniyor

Turbo Basınç Sensörü Değişimi

Aracın turbo basınç sensörü değişim hizmeti

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 2 Saat

Turbo basınç sensörü, turbodan emme manifolduna gönderilen havanın basıncını ölçmeye yarayan sensörün adıdır. Turbo, emme manifolduna havayı belli bir basınçla gönderir. Normalde turbosuz motorlarda emme manifoldundan motora giden kısımda motor hava çektiği için negatif basınç bulunmaktadır. Ancak turbo sayesinde bu basınç değeri pozitif değerlere çıkarılabilir. Ancak yine de belli değerler arasında olmalıdır ve turbo basınç sensörü bu basıncı ölçerek elektronik kontrol ünitesine gönderir. Elektronik kontrol ünitesi aldığı değere göre turbonun çalışmasını düzenler.
Turbo basınç sensörü, emme manifolduna hava girişi olan boru üzerinde bulunur. Sensör aldığı bilgiyi kablo aracılığıyla elektronik kontrol ünitesine gönderir. Başka herhangi bir kısımla bağlantısı bulunmamaktadır. Bu yüzden değişimi çok zor değildir.
Turbo basınç sensörü bulunduğu yere genellikle tek vida ile bağlıdır. Vida sökülüp, geçmeli jak çıkarılarak sökülebilir. Elektronik kontrol ünitesine bağlı olduğu kablo da sökülerek çıkarılır. Küçük bir aparattır. Sensörün bozulması durumunda tamiri genellikle memnun olmamaktadır. Yenisiyle değişmesi gerekir. Aracımızın marka ve modeline uygun olarak yeni aldığımız sensörü emme manifolduna giren kablo üzerindeki yuvaya gerekli conta ve vidası kullanarak takılır ve sabitlenir. Elektronik kontrol ünitesine bağlantısı yapılarak değişim tamamlanır.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

  1. Motorun çekişten düşmesi
  2. Göstergedeki arıza lambasının yanması

Yapılan İşlemler

  1. Araçlarda marka ve modele göre farklılık gösterdiği için öncelikle yeri tespit edilir.
  2. Vidaları ve bağlantıları sökülür.
  3. Yenisiyle değiştirilir.
  4. Emme manifolduna giren boru üzerindeki yerine sızdırma yapmayacak şekilde conta kullanarak takılır.
  5. Vidaları ve elektronik kontrol ünitesi bağlantıları yapılarak değişim tamamlanır.

Turbo Basınç Sensörü Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Turbo Basınç Sensörü Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Turbo Basınç Sensörü Değişimi İşyeri