Yükleniyor

Termostat Değişimi

Aracın termostat değişim hizmeti

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 1 Saat

Termostat, oto soğutma sisteminin bir parçası olup motordaki soğutma sıvısının sıcaklığını düzenler. Termostat, sıcaklık sensörü bulunan metal bir valfdir. Açık ya da kapalı olabilir. Termostat kapatıldığında soğutma sıvısı motorda kalır. Motor önceden belirlenmiş bir sıcaklığa ulaştığında termostat açılır ve soğutma sıvısının devridaimine izin verir. Soğutucu dolaşımı motorun aşırı ısınmasını engeller. Termostat açılmazsa, araba aşırı ısınır. Termostat, araç motoru çalışırken birçok kez açılır ve kapanır. Eğer ki termostat kapanmazsa, motor asla optimum sıcaklığa (~ 220F) erişemez.
Termostat değiştirildiğinde tüm soğutma sisteminin kontrolü yapılmalıdır ve contalar ve muhafazalar iyice temizlenmelidir.
Soğutma sıvısı sisteminde büyük tamir ve bakımlar yapıldıktan sonra termostatın değiştirilmesi önerilmektedir.
Bir aracın motoru aşırı derecede ısınır ve bu aşırı ısınmayı önlemek için düzgün şekilde soğutulması gerekir. Araçlarda radyatör ve termostat iş birliği halinde çalışır. Motor soğutma sıvısı adı verilen yapışkan bir sıvı ile soğutulur. Soğutma sıvısı, emme emiliminin bulunduğu motor etrafında dolaşır ve motorun güvenli bir sıcaklıkta kalmasını sağlar. Bir vantilatör, daha sonra soğutma maddesinin sıcaklığını düşürür, bu da motorun bir kez daha geriye gitmesini sağlar. Termostat, soğutucu maddenin ne zaman gireceğini belirlemekten sorumludur. Termostat, motorun sıcaklığını belirler ve ardından soğutma sıvısı girmesine izin veren veya soğutucu akışkanı tutan bir vana görevi görür. Motor çok soğuk olduğu zaman, termostat soğutucu akışkanı tutar; motor çok sıcak olduğunda soğutma sıvısı içeri girer.
Termostat çalışmadığında, termostat sıkışabilir veya kapanır. Termostat sıkışırsa, soğutma sıvısı motor boyunca sürekli olarak akar, fazla ısı emer ve motor asla optimum çalışma sıcaklığına ulaşmaz. Termostat sıkıştığında, soğutma sıvısı motor üzerinden asla dolaşmaz ve motorunuz aşırı derecede ısınır ve bu ciddi hasara neden olabilir.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

  1. Motorun ideal sıcaklığa ulaşamaması
  2. Motorun ideal sıcaklığın üzerine çıkması
  3. Performans kaybı ve yüksek yakıt tüketimi

Yapılan İşlemler

  1. Termostat kapağının vidaları sökülür
  2. Termostat çıkarılır
  3. Termostat kapağı temizlenir
  4. Yeni termostat takılır

Termostat Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Termostat Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Termostat Değişimi İşyeri