Yükleniyor

Motor Yağı Değişimi

Aracın motor yağı değişim hizmeti

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 1 Saat

Motor yağı, motor çalışırken hareket eden parçaların arasında bulunarak bu parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltan bu sayede parçaları koruyan ve aşınmalarını engellemek için kullanılan sıvıdır.
Motor yağını değiştirmek için öncelikle motor çalıştırılıp ısınması beklenir. Daha sonra motor kapatılıp beklenir. Yağın karter kısmına süzülmesi için beklenir. Yağın daha rahat süzülebilmesi için yağ ekleme kapağı ve yağ kontrol çubuğu çıkarılır. Araç kriko vasıtasıyla yükseltilir veya lifte kaldırılır. Motorun tamamen soğuduğundan emin olunur. Tapanın çıkış noktasına yağın akması için uygun bir kap konulur. Motor altında bulunan karter tapası uygun anahtar vasıtasıyla sökülür. Tapa çıktıktan sonra yağın kap kısmına tamamen aktığından emin olunmak için bir süre beklenir. Karter tapası yağ sökücü bir kimyasal kullanılarak temizlenir. Tapanın üzerinde bulunan sızdırmazlık contası eğer eskidi veya zarar gördüyse yenisiyle değiştirmek daha uygundur. Yağ değişiminde genellikle filtre de eskimiş olacağı için yağ filtresi de değiştirilmesi gerekebilir. Filtre değiştirildikten sonra artık karter tapası tekrar yerine takılabilir.
Karter tapası yerine takıldıktan sonra araç düz bir zemine getirilir. Aracın üreticisi tarafından tavsiye edilen özelliklerde ve miktarda yağı, yağ ekleme kapağından eklenir. Eklenirken yağ kontrol çubuğundan yağın seviyesi kontrol edilir. Daha sonra motor çalıştırılıp bir müddet bekledikten sonra kapatılıp tekrar yağ seviyesi kontrolü yapılıp gerekirse tekrar eklenerek değişim tamamlanır.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

  1. Yağ göstergesi arıza lambası yanması
  2. Aracın altında yağ birikintisi oluşması

Yapılan İşlemler

  1. Yağın kartere süzülmesi beklenir.
  2. Araç lifte kaldırılır veya krikoyla yükseltilip karter tapası altına kap konulur.
  3. Karter tapası sökülür.
  4. Yağın boşalması beklenir.
  5. Tapa geri yerine takılıp yağ ekleme kapağından yağ eklenir.
  6. Seviyesi kontrol edilerek değişim tamamlanır.

Motor Yağı Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Motor Yağı Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Motor Yağı Değişimi İşyeri