Yükleniyor

Far ayarı

Aracın far ayarının yapılması hizmetidir

20 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 10 Dakika

Far ayarı, özellikle karanlıkta yolculuk ederken hayati önem taşır. Hem karşıdan gelen araçları, hayvanları, yol uyarı levhalarını ve yayaları tespit edebilmek hem de karşı tarafın bir araç geldiğini fark edebilmesi için önemlidir. Bu nedenle farın verdiği ışık ne çok fazla ne de çok az olmalıdır.
Far ayarı zaman içinde kendi kendine bozulabilmekle birlikte far ayarının bozulmasını etkileyen başka faktörler de bulunur. Özellikle kamyonetlerde aracın arkasına fazla yük yüklemek, aracın darbe alması gibi durumlar da aracın far ayarını bozmuş olabilir.
Far ayarlama yapılabilmesi için ilk olarak ayarlama vidalarının bulunması gerekir. Genellikle bu vidalar ışık kutusunun üstünde ve yanında bulunurlar, bu nedenle fardan trim halkasının çıkartılması gerekebilir. Bazı araçlarda ışık kutusunun arkasında bulunabilirler, böyle durumlarda ise akü değişiminde olduğu gibi bazı parçaların çıkartılması gerekebilir. Vidalar bulunduktan sonra her far için ayrı ayrı ayarlama yapmak gerekir. Ayarlama sırasında ışıkların kapalı olması gerekir. Dolayısıyla biri araçta oturup ışıkları açıp kapatırsa çok daha rahat ayarlama yapılır. Genellikle üstteki vida ışığın azaltılıp artırılmasını sağlarken, yandaki vida ışığın sağa ya da sola verilmesini sağlar. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra karanlık ve boş bir yolda yapılan işlemlerin düzgünlüğünün kontrolü yapılabilir.
Yeni araçların far sistemlerinde bazı farklılıklar ya da araca özel özellikler bulunabildiğinden bu tarz işlemlerde aracın kullanım kılavuzuna bakılarak da ek bir uygulama yapılıp yapılmayacağına karar verilebilir. Far ayarı yapıldıktan sonra ampuller hala yeterli ışık vermiyorsa ampul değişimi yapmak gerekebilir.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

  1. Işıkların az ya da çok yanması
  2. Farların sağa ya da sola doğru bakması

Yapılan İşlemler

  1. Ayarlama vidaları bulunur
  2. Gerekli ayarlamalar yapılır
  3. Far ayarı kontrol edilir

Far ayarı Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Far ayarı hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Far ayarı İşyeri