Yükleniyor

Emme Manifoldu Değişimi

Aracın emme manifoltu değişimi hizmeti

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 4 Saat

Emme manifold motorun çalışması için gerekli olan havanın silindirlere girmesi için gerekli olan parçadır. Yapı itibariyle egzoz manifold ile benzerlikler gösterir.
Emme manifoldu genelde çok yüksek sıcaklıklara dayanabilen dökme demir veya çelik alaşımlı malzemeden yapılmıştır. Bir ucu, motora bağlı olan silindir başlarındaki hava giriş noktalarına bağlıdır. Bu bağlantı noktalarında sızıntıyı engellemek ve bağlantıyı güçlendirmek için contalar bulunur. Diğer taraftan hava filtresine bağlıdır.
Her ne kadar hava filtresine bağlı olsa da motora giren havada bulunan partiküllerin uzun bir süreçte emme manifolduna yapışması nedeniyle emme manifoldu kirlenir ve temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekir.
Emme manifoldunu sökebilmek için öncelikle motorun kapatılıp üzerinden yarım saatten bir saate kadar bir süre geçtiğinden ve motorun soğuduğundan emin olunur. Ardından ilk olarak hava filtresi sökülür ve emme manifolduna ulaşılır. Emme manifoldunun üzerindeki bağlantılar sökülüp motordan ayrılır.
Uzun süredir temizlenmeyen veya değiştirilmeyen emme manifoldunun içinde genellikle sakızımsı yapışkan bir kurum oluşur. Eğer yapı olarak iyi durumda ve üzerinden çatlak kırık vs yoksa tekrar kullanıma müsait durumdaysa emme manifoldu temizliği yeterli olacaktır. Değilse değiştirilmesi gerekebilir.
Malzemesi gereği yüksek sıcaklıklara dayanabildiği için pürmüz ve oksijen kullanarak içerisi yakılarak temizlenebilir veya bazı özel kimyasallar kullanarak da temizliği yapılabilir.
Gerekli temizleme işlemi bittikten sonra contaları yerine koyularak motora bağlantısı yapılır. Daha sonra yerine montajı yapılıp bağlantıları kontrol edildikten sonra hava filtresi yerine takılarak bakım tamamlanır.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

  1. Rölantideyken motordan tıslama veya ıslık sesi gelmesi.
  2. Araçtan genel gürültülü anormal bir ses.
  3. Aracın çekişinde performans düşüklüğü

Yapılan İşlemler

  1. Manifoldun yeri ve tipi/türü tespit edilir
  2. Müdahale etmeden önce gerekli önlemlerin alındığından emin olunur.
  3. Hava filtresi sökülür.
  4. Manifolda takılı olan tüm borular sökülür.
  5. Çıkarılan manifoldtemizlenir.
  6. Temizlenen emme manifoldu tekrar yerine takılıp bağlantıları yapılır.

Emme Manifoldu Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Emme Manifoldu Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Emme Manifoldu Değişimi İşyeri