Yükleniyor

Egzoz Susturucu Değişimi

Aracın egzoz susturucu değişimi hizmeti

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 2 Saat

Genel olarak egzoz susturucusu motordan çıkan hava atılırken oluşan gürültüyü en aza indirmek için kullanılan bir aparattır. Trafikteki gürültüyü azaltmak adına, belediyeler susturucusu olmayan araçlara egzoz susturucusu cezası uygulamaktadır.
Susturucu ve egzoz sistemi arasındaki kelepçe üzerindeki civatalar anahtar veya uygun tornavidayla sökülür. Civata kelepçeden çıkarılır. Kelepçe çıkarıldıktan sonra susturucu hafifçe yerinden kımıldatılarak boruya zarar vermeden yerinden çıkarılır.
Çıkarılan eski susturucu ve takmak istediğimiz yeni susturucunun bağlantı noktaları kabaca bakılarak kontrol edilir. Uygun değilse egzoz susturucusu adaptörü kullanılır. Bu adaptöre egzoz susturucusu aparatı da denir. Yeni susturucuyu taşıyacak olan askılar, egzoz bölgesindeki taşıyıcı plastik kısımlara takılır. Bu askılar egzozun sallanarak tıkırtı yapmasından ve titreşerek ses çıkarmasından oluşan kabin içi sesi engeller. Yeni egzoz takılmadan önce sprey macun ile eski egzozun çıkarıldığı yer kaplanır. Boru üzerinde herhangi bir arıza olması durumunda öncelikle egzoz borusu tamir ve bakımı yapılır. Adaptörlüyse adaptörlü olan yoksa normal susturucunun olduğu kısım kaplama yapılmış egzoz kısmına oturacak şekilde monte edilir. Arada herhangi bir boşluk ve boş alan kalmamış olduğundan emin olunur. Boruların birbiri üzerine geçtiği noktada civatalı kelepçe vasıtasıyla borular tekrar hareket edemeyecek şekilde sabitlenir. Civatalar anahtar ile sıkılır. Son aşamada motor çalıştırılıp hafif gaza basılarak herhangi bir sızıntı, tıkırtı, ses vb anormal bir durum olup olmadığı kontrol edilir. Eğer bir kaçak görülürse motor durdurulup egzozun soğuması beklendikten sonra bağlantı noktasından sökülerek doğru şekilde tekrar bağlandığından emin olunarak tekrar egzoz susturucu değişimi yapılır.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

  1. Egzoz susturucusunda fiziksel bir hasar varsa.
  2. Egzozdan gelen anormal tıkırtılar
  3. Egzoz sesinin artması
  4. Egzoz susturucusu ıslık sesi

Yapılan İşlemler

  1. Susturucuyu egzoza bağlayan kilitin yeri belirlenir ve bağlantı kelepçesi sökülür.
  2. Egzoz Ucu Temizlenir ve takılacak olan yeni susturucunun uygunluğu kontrol edilir.
  3. Yeni susturucu askıları plastik askılara takılır.
  4. Kesilen paslı uç egzoz kaplama macunu ile kaplanır.
  5. Yeni susturucu takılır ve sabitlenir.
  6. Kaçak olup olmadığı kontrol edilir.

Egzoz Susturucu Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Egzoz Susturucu Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Egzoz Susturucu Değişimi İşyeri