Yükleniyor

Debriyaj Balatası (Baskı Balata) Değişimi

Aracın debriyaj balatası (baskı balata) değişim hizmetidir.

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 6 Saat

Debriyaj, manuel şanzımanlı araçlarda şanzımanla motor arasındaki kavramayı ayıran ve vites değiştirmeye yarayan kısımdır. Otomatik şanzumanda bu işlem şanzumanın elektronik beyni tarafından kontrol edilir.
Öncelikle debriyajın doğru çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun için önce araç kısa bir rota üzerinde kullanılarak debriyaj sisteminin ısınması sağlanır. Isındıktan sonra, sabit konumdayken motoru rolantide çalıştırılıp, debriyaja full basılıyken geri vitese takılıp takılmadığı kontrol edilir. Takılabiliyorsa sorun yok demektir. Ayrıca araç rolantide çalışıyorken ve el freni de çekiliyken debriyaja basılı bir şekilde en yüksek vitese atılıp debriyaj bir anda çekilir. Araç durduysa sorun yok demektir. Bu sayede debriyajda kaçırma var mı yok mu o kontrol edilmiş olur.
Debriyaj sökülmesi için öncelikle Şanzımanın sökülmesi gerekmektedir. Şanzıman söküldükten sonra debriyaj seti çıkarılır. Ardından sırayla volan dişlisinin ve şaft contasının da sökülüp durumlarının kontrolü gerekmektedir. Kontrol edilen şaft contası ve volan dişlisi de duruma göre değiştirilerek veya temizlenerek yerine takılır. Yeni aldığımız debriyaj setinin üzerindeki koruma tabakası silinir ve hiçbir şekilde üzerinde kir olmamasına dikkat edilir. Debriyaj diski hazırlandıktan sonra yerine monte edilmeye hazırdır. Geri yerine takılan ve civataları sıkılan debriyaj setinin, merkezleme mili kullanılarak yeri ayarlanır. En son merkeze yağ sürülüp fazlası alındıktan sonra şanzıman üzerinde bulunan debriyaj rulmanı kontrol edilir. Değişimi veya bakımı yapıldıktan sonra söküldüğü sırayla yerine takılır. Son aşamada şanzıman debriyajın olduğu bölgeden motor bloğuna montajı dikkatli ve zarar vermeyecek şekilde yapılır. Şanzıman sisteminin montajı yapıldıktan sonra debriyaj kablosunun ayarlanması ve hidrolik yağı konur. Havası alınır. Debriaj değişim işlemi tamamlanmıştır ve deneme sürüşü yaparak bir problem olup olmadığı kontrol edilebilir.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

 1. Sürüş sırasında debriyaj kaçırması oluyordur.
 2. Vites değişimi gerçekleşmiyordur.
 3. Araç hareket etmiyordur.
 4. Şanzıman olağan dışı sesler çıkartıyordur.

Yapılan İşlemler

 1. Şanzıman sökülmesi
 2. Debriyaj setinin çıkarılması
 3. Volan dişlisinin ve şaft contasının sökülmesi değişimi veya bakımı ve geri yerine takılması
 4. Şanzıman üzerindeki debriyaj rulmanı dökülüp bakımı veya değişimi yapılır.
 5. Şanzıman üzerindeki debriyaj rulmanı kontrolü, gerekli değişim veya bakımı
 6. Debriyaj setinin yerine montajı ve üzerine şanzıman sisteminin takılması
 7. Debriyaj kablosunun takılması ve hidrolik sıvısının eklenmesi

Debriyaj Balatası (Baskı Balata) Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Debriyaj Balatası (Baskı Balata) Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Debriyaj Balatası (Baskı Balata) Değişimi İşyeri