Yükleniyor

Cam Lifti Motoru Değişimi

Aracın cam kaldırıcı motoru değişimi hizmeti

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 1 Saat

Cam kaldırma motoru düzgün çalışmıyorsa bu durum yolculuk sırasında rahatsız bir süreç geçirmenize neden olur. Bazı araçlarda bu sorun camların açılmamasına bazılarında ise kapanmamasına neden olduğu için değişimi gereklidir. Cam düşer ve sıkışırsa boşluktan yağmur ve havada uçuşan maddeler girebileceği için bu maddeler aracın diğer bölgelerine giderek önemli zararlara yol açabilir.
Cam lifti motoru değişimi için ilk yapılacak işlem aracı düz bir zemine park etmektir. Araç bilgilerinin güncel kalması için araç çakmalığına 9 voltluk akü koruyucu takılabilir, fakat takılmaması da büyük bir sorun yaratmaz. Ardından kaput açılır ve akü değişiminde olduğu gibi akünün negatif kutbundaki kablo çıkartılır. Böylece ateşleme sistemi, cam motoru ve regülatör devre dışı kalmış olur. Aküye dokunmadan önce mutlaka koruyucu eldiven giyilmelidir. Akü ile iş bittikten sonra kapı açılır ve camları kontrol eden anahtarları kapı paneline bağlayan vidalar çıkartılır. Bu işlemin ardından kapı paneli, cam lifti motoru ve regülatörü çıkartılır. Motor ve regülatör çıkartılırken 4 ila 6 adet arasında civata sökülmesi gerekir. Civatalar açık bir yerde değilse hoparlörün altında olacağından hoparlörün de çıkartılması gerekebilir. Bunun yanı sıra kapı panelinin arkasında bulunan plastik koruyucu kesilir. Bu plastik kılıf suyun içeriye girip elektronik aksama zarar gelmesini önler. Tüm parçalar çıkartılmışken kapının altındaki iki adet su tahliye deliğinin açık olup olmadığı ve kapı içinde su birikintisi olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Pencere motoru ve regülatör hala çalışıyorsa, düğme cam motoruna bağlanır ve cam yukarıya doğru kaldırılır. Pencere motoru çalışmıyorsa, levyeyle regülatörün taban aksamı yukarı itilerek pencere yukarı çıkartılır. Pencerenin düşmesini engellemek için maskeme bandı kullanılabilir. Cam yukarıya çıkartılıp sağlama alındıktan sonra pencere regülatöründeki üst montaj civataları ortaya çıkar ve bu civatalar sökülür. Ardından cam lifti motoru ve regülatörü kapıdan dışarı çekilir. Bu işlemin ardından bağlantının düzgün ve güçlü olabilmesi için konektör güzelce temizlenir.
Cam lifti motoru düzgünce çıkartıldıktan sonra yenisi yerine takılabilir. Montaj işlemi, sökme işleminin tam tersidir dolayısıyla yeni motor ve regülatör takıldıktan sonra sırayla tüm bağlantılar tekrar bağlanır. Tüm aşamalar bittiğinde camın açılıp açılmadığı kontrol edilir.

Bu hizmete parça değişimi dahil değildir, ihtiyaca göre böyle bir değişim söz konusu olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

 1. Oto cam açma-kapamada yaşanan yavaşlamalar

Yapılan İşlemler

 1. Tamirci ilgili elektrik akışını test eder
 2. Tamirci ön cam lift motorunu inceler
 3. Araç düz bir zemine park edilir
 4. Aracın bilgileri kayıt edilir
 5. Kişisel güvenlik önlemleri alınır
 6. Akü bağlantısı sökülür
 7. Cam anahtarları sökülür
 8. Kapı paneli sökülür
 9. Civatalar sökülür
 10. Camın düşmesinin önlenir
 11. Motor ve regülatör sökülür
 12. Konektörler temizlenir
 13. Yeni motor ve regülatör bağlanır
 14. Demontedeki tüm adımların başa doğru tekrar edilir
 15. Değişmesi gereken herhangi bir parça varsa tamirci sürücüyü uyarır.
 16. Tamirci ön cam işleyişini test eder ve gerekli ayarlamaları yapar.

Cam Lifti Motoru Değişimi Videoları

Bu Hizmeti Veren Garaj Sepeti Onaylı İşyerleri

Cam Lifti Motoru Değişimi hizmeti veren undefined işyeri bulundu

Cam Lifti Motoru Değişimi İşyeri