Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Araç sahipleri yılda iki kez Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) ödemekle yükümlüdür. Kara taşıtlarının dışında hava taşıtları ve motorlu deniz taşıtları da bu vergiye yükümlü olan araçlar arasındadır.


MTV, Karayolları Trafik Kanunu’na dayanarak trafik şubelerinde kayıtlı bulunan motorlu taşıtlar vergi ödemekle zorunludur. Araç sahiplerinin yılda iki kez ödemek zorunda oldukları bir vergi türü olan Motorlu Taşıtlar vergisi, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında ödemesi yapılmaktadır. PTT, anlaşmalı bankalar, vergi daireleri ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi üzerinden kredi kartı ile ödeyebilmektedirler.


Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme yükümlülüğü, motorlu kara araçlarında aracın trafik siciline işlenmesi ile başlar. Araç yılın ilk 6 ayı içinde alınmış ise, yılbaşından itibaren eğer son 6 aydan sonraki bir zamanda alınmış ise, son 6 ayın başından itibaren vergi ödeme yükümlülüğü başlamaktadır.


Motorlu Taşıt Vergisi sorgulama ve MTV ödeme işlemi için; Gib online ödeme bölümüne giriş yapılması araç plakasının girilmesi, TC. Kimlik No. ve araç tescil tarihi bilgileri doldurulduğunda sistem ödenmesi gereken toplam tutarı göstermektedir. MTV ödeme sayfasında geçmiş yıllarda yapılan tüm ödemelerin listesine de ulaşılabilir. İnternet üzerinden yapılacak ödemeler saat 02:00 ve 22:00 arasında yapmalıdır.


Ödemeler sırasında MTV kampanyalarının takibi yapılarak, ödemelerde avantajlar sağlanmaktadır. Anlaşmalı bankalar Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Finansbank, TEB, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Türkiye Finans  bankaları ile anlaşmalıdır.


Bu verginin hesaplanmasında aracın, otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, tır ve benzeri tür özellikleri dikkate alınır. Otomobilde aracın yaşı ve motor gücüne göre bir vergi hesaplaması yapılır. Otobüslerde aracın üretim yılı ve alabileceği kişi sayısı, kamyonlarda da üretim yılı ve toplamda alabileceği en fazla ağırlığı dikkate alınarak bir hesaplama yapılır.


Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödeme tarihini geciktirme durumunda faiz işlemeye başlar. Ödenecek miktar üzerine her ay %2,5 gecikme zammı eklenir. Eğer hiç ödeme yapılmamış ise, Maliye Bakanlığı araç sahibine bir uyarı mesajında bulunur. Ödeme yapılmaz ise banka hesaplarına haciz konularak vergi borcu ödemesi bu hesaptan gerçekleşir. Ayrıca verginin tahsil edilebilmesi için vergi dairesi tarafından araca haciz konulabilir araç bağlanabilir.

Yeni eklenen ilanlar